Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Originalita měst a obcí: (Ne)utopit se v moři informací a dokumenty na jedno kliknutí

Zakončujeme hodnocení webových stránek kandidátů na Parádní web v 1. kole. Na komunikaci a zachycení dění v obcích se zaměřili starostové František Kroutil a Karel Ferschmann.
 

Města

Chropyně
Karel Ferschmann: Graficky jednoduchý web, rozdělený na dvě části pro občany a pro návštěvníky, často aktualizovaný, přehledný. Jedničku si zaslouží sekce Zpravodaj, kde je vidět snaha o pravidelné zásobování veřejnosti informacemi ze života města i městského úřadu. Uvítal jsem také jednoduché zobrazování dokumentů na jedno kliknutí. Barevné zpracování, profesionální textová úroveň i grafika však určitě nebude zadarmo a vedení města tomu musí věnovat velkou pozornost i finanční prostředky. Bohužel, zatímco Zpravodaj má vysokou informační úroveň, není tomu tak u samotných webových stránek, což považuji za škodu. Také mi chybí elektronická komunikace s vedením města, jako je fórum či diskuze.
František Kroutil: Mám-li se na tento web dívat jako na webové stránky města s pěti tisíci obyvateli, čekal bych aktivnější život ve městě a určitě i takový je. Jen ty webové stránky o něm příliš nereferují. Nikde není k nalezení kalendář akcí ve městě, o uskutečněných akcích také nic. Několik pozvánek najdeme na titulní stránce, ale nechce se mi zdát, že se tu koná jedna akce za měsíc. Jinak se mi přehlednost stránek jeví vcelku uspořádaně.

Roztoky
Karel Ferschmann: Titulní strana webu nabízí návštěvníkovi sekci Aktuality, kde je pelmel informací z dění města, napravo pozvánky na městské akce v Kulturním kalendáři, ve spodní části pak Dokumenty z radnice a Důležité odkazy. Také tady dokumenty získáte na jedno kliknutí. Fórum, kde mohou občané diskutovat, či podávat připomínky k různým tématům, hodnotím kladně, je vidět, že je často navštěvované. Nikde jsem však nezaznamenal nějakou reakci vedení města, nebo zapojení do diskuze, což je škoda.
František Kroutil: Na první pohled mne stránky moc nezaujaly. V rozložení a grafickém zpracování stránek cítím mnoho textu, který splývá do sebe. Naopak oceňuji naplněný kalendář kulturních akcí, i když není příliš přehledně zpracován, a také spoustu textových aktualit. Opět je ale kladen velký důraz na naplnění textem, chybí mi k tomu nějaká ergonomická grafika. Ze zajímavostí mne zaujala možnost hlášení závad ve městě a reakce města na toto ohlášení, stejně tak i připravované projekty rekonstrukce místních ulic.
 
Studénka
Karel Ferschmann: Na první pohled mě zaujala rubrika Starosta odpovídá, dobrý pocit však hned vystřídalo zjištění, že zde jsou pouze čtyři dotazy, žádný archiv, žádná identifikace tazatele. Trochu to tady na mě působí, podle známého rčení „položte nám jakoukoliv otázku a my odpovíme, na co chceme my“. I tady se zobrazují dokumenty na jedno kliknutí. Město zveřejňuje i usnesení z rady, což je nadstandardní. Kladně hodnotím i zveřejňování podrobných informací z jednání zastupitelstva. Líbí se mi také dostatek informací v sekci Informační centrum i sekce Veřejná finanční podpora.
František Kroutil: Součástí stránek je také informační centrum, ale netuším, proč se při přechodu na tento odkaz otevírá jako první anglická verze, českou si musíte ručně přenastavit. Jinak právě zde nalezne člověk pěkné pozvánky na místní chystané aktivity. Žel opět zpracování kalendáře aktivit není příliš přehledné a jeho dostupnost je pro návštěvníka poměrně složitá. Na stránkách úřadu lze nalézt možnost ohlášení závady a přehled dosavadních zpracovaných podnětů. Oceňuji také rubriku Starosta odpovídá  – osobně s tím mám jen tu nejlepší zkušenost. Potěší jistě i pravidelně aktualizovaný přehled hlášení místního rozhlasu. Rozhodně bych doporučoval přidat na grafickém řešení, to současné řešení mému oku příliš nelahodí.
 
Suchdol nad Lužnicí
Karel Ferschmann: Netradiční koncepce webu města zaujme na první pohled, jednoduché zobrazování příloh, podrobné informace v Aktualitách. Suchdolský zpravodaj, který vychází jako měsíčník, obsahuje poměrně hodně informací z činnosti občanských sdružení, má černobílou formu. Bohužel, velmi dlouho mi trvalo, než se jednotlivé elektronické verze zobrazily na monitoru, a to dokonce tak dlouho, že na otevření jejich úplného obsahu jsem ztratil trpělivost. Nikde jsem také nenašel žádnou komunikaci města s veřejností.
František Kroutil: Na první pohled vás upoutá netradiční grafické řešení, na které si návštěvník asi musí chvíli zvykat. Zpočátku to není úplně jednoduché, ale později si člověk zvykne a přijde mu tento styl jako vcelku příjemný. Vychválit mohu exkluzivní místo pro zveřejnění kalendáře aktivit i použitý font písma. Chybí mi naopak nějaké informace o uskutečněných akcích, k nalezení je jen několik fotografií z dění ve městě, naposledy však z roku 2013. Nicméně, celkově za tento inovativní přístup a docela velmi přehledný způsob organizace informací na jinak poměrně informačně naplněných stránkách si zaslouží město pochvalu.

Šluknov
Karel Ferschmann: Obsah titulní stránky je zbytečně dlouhý, sjíždění posuvníkem hluboko dolů je podle mého názoru nepraktické. Titulka by měla být rozcestníkem, není třeba zde mít důležité informace, které návštěvník právě z tohoto důvodu může přehlédnout. Za zbytečné považuji rovněž dvě vodorovné navigační lišty nad sebou. Zavádějící je také dělení rubrik s názvy Informace z města a Informace z radnice, což je hodně podobné. Město také vydává černobílý radniční zpravodaj s názvem Šluknovské noviny, které se mi na rozdíl od těch suchdolských, otevřely okamžitě. Ani zde jsem nenašel žádnou snahu o elektronickou diskuzi s občany.
František Kroutil: Město Šluknov pojalo stránky úplně opačně než Suchdol nad Lužnicí: umístilo co nejvíce informací a odkazů na úvodní stránku. Přiznám se, že na první pohled to nepůsobí příliš přehledně. Hlavní kategorie by měly být určitě více zvýrazněny, aby se návštěvník v nabídce možností lépe orientoval. Chválím pěknou video prezentaci města, nicméně kalendář aktivit je opět utopený v moři informací. Na stránkách lze nalézt snad úplně všechno, ale kolik tím hledáním strávíte času? Přimlouvám se za lepší organizaci informací na webu, jinak se cítím z prohlížení těchto stránek velmi unavený a to asi nebylo úmyslem autorů.
 

Vesnice a Městys

Bohušov
Karel Ferschmann: Obec má jednoduchou grafiku webu s přehlednou titulkou. Informace na úřední desce jsou dobře seřazeny, dokumenty se jednoduše otvírají, u informací ze zastupitelstva je sice nadpis Zápisy, avšak ve skutečnosti jsou zde pouze jeho strohá usnesení, což je v podstatě duplicitně zveřejněno hned v dalším odkazu Usnesení zastupitelstva. Je to sice v souladu se zákonem, ale čtenář se z toho stejně nic moc nedozví. Horší už je to s aktuálností, neboť poslední „zápis“ je z prosince. Že by od té doby zastupitelé nezasedali? Na druhou stranu je na webu dostatek informací pro veřejnost, zejména pro turisty, v obci je informační centrum. Webovou komunikaci s občany jsem nenašel.
František Kroutil: Stránkami této obce jsem byl doslova ohromen. Na to, že zde dnes nežije ani 500 obyvatel, je web plný života. I když jsou zpracování a grafika poměrně jednodušší, velmi přehledně korespondují s nabízeným obsahem. Zajímavostí i pro pobavení je místní Youtube kanál s rozmanitými video záběry. Na tyto stránky budou občané, návštěvníci i turisté rádi přicházet. Trošku více bych se asi zaměřil na zjednodušení zobrazení kalendáře aktivit, ale jinak jsem byl vcelku spokojen.
 
Drachkov
Karel Ferschmann: Hned při vstupu na titulní stránku tohoto webu uvidíte, jak lze promarnit ten nejdůležitější prostor webových stránek. Objeví se vám totiž širokoúhlá fotografie, nadpis Úvodní strana, což je nám jasné i bez toho, a grafika počasí. Sjedeme- li ještě o kousek níž, objeví se další velká fotografie, kde je pohled na obec z jihu. Takhle je to opravdu špatně. Titulní strana nesmí být přebal knihy, ale pestrý rozcestník, který vám umožní najít jednoduše to, co hledáte. A právě například odkaz na úřední desku jsem hledal hodinu, než jsem jej naše úplně dole v sekci Kategorie jako poslední. To nejdůležitější bych tam určitě nehledal. Doporučuji dát co nejdříve jako samostatnou sekci na vodorovnou lištu na titulce. Na webu je také patrná jakási snaha o komunikaci s veřejností.
František Kroutil: Než budu cokoliv hodnotit, musím zmínit, že v Drachkově žije asi 170 obyvatel, což je třeba zohlednit při pohledu na stav stránek. Netuším, kolik se toho v obci odehrává, ale aspoň se snaží něco zveřejňovat o tom, co se dělo. Dokonce zde najdeme i zajímavá, byť starší videa a aktuálnější fotogalerii. Uměl bych si toho na stránkách představit více a lépe, ale pro takto malou vesničku je asi zveřejňovaný obsah i forma dostačující.

Pelechy
Karel Ferschmann: To, co jsem napsal o titulní stránce obce Drachkov, platí i pro titulku této obce. Přes celý monitor černobílé fotografie z dění v obci. Nestačil by někde v koutku malý odkaz? Fotografie jsou pěkné. No a co ten kalendář? Tak tady je to také špatně. Na titulku patří přehledný rozcestník, vše ostatní ukrýt dovnitř webu. Úřední deska se mi moc nelíbila. Je dost nepřehledně řazená, špatně se vyhledávají potřebné dokumenty, nenašel jsem archiv. Na druhou stranu obec zveřejňuje úplné zápisy z jednání zastupitelstva obce. Diskusní fórum jsem nenašel. Celková konstrukce webu je špatná.
František Kroutil: Musím předem upozornit, že ve Firefoxu se vám ne vše zobrazí korektně. Explorer nemá potíže. Snad ani ne sto obyvatel si zvolilo vedení obce, jež vytvořilo spíše statické stránky, které se ale snaží upozorňovat jednoduchou formou na několik místních aktivit. Vzhledem k tomu, že zastupitelstvo je jistě neuvolněné, dovolím si hodnotit opravdu touto optikou. Na velikost sídla jsou stránky dostačující, i když třeba by člověk hledal více informací. Ale zkuste srovnávat tak maličkou obec s nějakým městysem. Autoři i tak zaslouží poděkování.

Mezouň
Karel Ferschmann: Graficky jednoduchý web, přehledně seřazená titulka. Dobře jsem se orientoval, rychle jsem našel, co jsem potřeboval. Úřední deska obsahuje dostatek informací o tom, co se děje na radnici, potažmo v obci. Zápisy z jednání zastupitelstva jsou úplné, srozumitelné, dokumenty se jednoduše otvírají. Pro „cizince“ dostatek informací, zvláště turistických, bohatá fotogalerie. Na titulce je také odkaz na Diskusní fórum. Diskuze je sice méně frekventovaná, což ale svědčí spíše o tom, že obec dobře funguje. Celkově zatím nejlepší web.
František Kroutil: Obec se čtyřmi sty obyvateli docela žije a obecní úřad se poměrně hodně snaží o místním dění na internetových stránkách psát. Škoda jen, že nepoužívají žádný plánovací kalendář aktivit, možná by to chtělo trošku si pohrát s grafikou, která by se dala určitě připravit líbivější. Jinak obsahově jsou stránky plné zajímavých multimediálních informací. Na tak malou obec velmi solidní výkon.
 
Mokré
Karel Ferschmann: U obce Mokré je sice titulní stránka na první pohled bohatá, ale odkazy jsou nepřehledně řazené a nelíbí se mi její zbytečná délka. Sjíždění posuvníkem hluboko dolů je nepohodlné a nepraktické. Volil bych jednoduchou křižovatku informací s odkazy na to, co potřebuji na webu vyhledat. Bohužel, vzápětí se to ukázalo, kdy jsem musel poměrně složitě klikat úřední deskou, než jsem našel třeba dokumenty z jednání zastupitelstva obce. Tady se předvádí veřejnosti ta nejvíce strohá forma zápisů, jakou jsem kdy viděl. Z toho se občan nemůže dozvědět vůbec nic. Komunikaci s veřejností jsem také neobjevil. Na druhou stranu je webová stránka plná informací o kulturním dění, různých soutěžích, knihovně či místní kronice. Obec vydává Nepravidelný zpravodaj obce Mokré. Závěrem bych doporučil na titulce webu ubrat diplomy, zkrátit stránku, přidat kvalitní rozcestník. Rukopis webmastera nezapře knihovníka.
František Kroutil: Nechce se mi vůbec věřit, že obec se 142 obyvateli má web s takovým množstvím informací. Obec se snaží kromě svých aktivit prezentovat také dění ve svém okolí, což je jistě při její velikosti rozumný počin. Uvítal bych trošku lepší řešení kalendáře těchto aktivit. Ve fotogalerii končíme rokem 2012, ale to bych ani tak autorům stránek nevyčítal, protože je opravdu vidět, že nad nimi „vyšívají“ celkem pravidelně. Dokonce si myslím, že každý den zde naleznete něco nového a zajímavého nebo třeba jen aktualizaci statických informací. Úžasný je doslova odkaz na Kroniku obce Mokré, řekněte mi, prosím vás, kolik lidí z těch 142 obyvatel tyto stránky připravuje??? Neuvěřitelné.
 

Hodnocení porotců

Dění v obci a komunikace
Kategorie Města
Karel Ferschmann: 1. Studénka, 2. Chropyně, 3. Šluknov, 4. Suchdol nad Lužnicí, 5. Roztoky
František Kroutil: 1. Suchdol nad Lužnicí, 2. Chropyně, 3. Studénka, 4. Roztoky, 5. Šluknov

Kategorie Vesnice a Městys
Karel Ferschmann: 1. Mezouň, 2. Bohušov, 3. Mokré, 4. Drachkov, 5. Pelechy
František Kroutil: 1. Mokré, 2. Bohušov, 3. Drachkov, 4. Mezouň, 5. Pelechy
 

Kandidáti na Parádní web

Aligátorovo menu pro 1. kolo soutěže Parádní web.Aligátorovo menu pro 1. kolo soutěže Parádní web.
Obcemi, kterým se podařilo uspět a budou zařazeny do finále, jsou v kategorii Vesnice a Městys Mezouň, Mokré a Bohušov a v kategorii Města Studénka, Chropyně a Suchdol na Lužnicí. Hodnotilo dvanáct porotců. Abychom podpořili jedinečnost ve zpracování webové prezentace a „živost“ webu, rozhodli jsme se kritériím přidělit odlišné váhy: Informace o veřejné správě a elektronické služby (15); Technická stránka a nové trendy (15), Grafika a přehlednost (35); Dění v obci, komunikace (35). V každém kole Webový aligátor představí obec, na které si obzvlášť „smlsnul“ a sestaví pro vás menu lahůdek, které jsou na jejich webu výtečné a neměly by ujít vaší pozornosti. Z takto zvolených obcí bude na závěr soutěže vybrána jedna, která získá Cenu redakce časopisu Veřejná správa.
 
připravila Ivana Jungová
 

 
Videem měsíce června se stává Hranice – Program rozvoje kultury (2:18). Webový aligátor chválí uměřenost hlasového komentáře a srozumitelnost těžko filmovatelného tématu. Těšíme se na vaše tipy a přihlášky do soutěže Parádní web 2014 na e-mailových adresách ivana.jungova@mvcr.cz či jiri.chum@mvcr.cz.
 

 

vytisknout  e-mailem