Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Originalita měst a obcí: Kompletní informační servis

Technické pozadí webu odhalují Martin Strnad, Miloš Hazdra a Jiří Vích.
 

Za uživatelskou vstřícností

Martin Strnad: Přehledné a graficky velmi pěkně zpracované stránky obce Dolní Břežany. Velmi mnoho informací a obsahu, který dává návštěvníkovi kompletní údaje o obci. Obec nabízí občanům mnoho elektronických služeb. Některá submenu vpravo jsou poněkud zmatečná, když občan přesně neví, v jaké úrovni se nachází – velmi mnoho menu a submenu. Škoda například úřední desky, že není součástí redakčního systému a odkazuje na externí služby iMunis, když Webhouse tuto službu podporuje. Velmi hezky zpracované stránky obce Opatovice nad Labem s přehledným členěním v menu. Zajímavé novinky, jako je interaktivní mapa obce. Submenu v podobě Windows Phone dlaždic je přehledné a dává možnost rychlé orientace. Škoda například úřední desky, že není součástí redakčního systému a odkazuje na externí služby iMunis. Atraktivní stránky obce Vojkovice v moderním designu tabletů a velkých prvků (spíše nevýhoda, která na monitorech nevypadá v tomto podání tak dobře). První orientace na webu je možná malinko obtížnější a některé povinné prvky nejsou upřednostněny (úřední deska.) Na druhý pohled je přehledný a uživatel se zde velmi rychle zorientuje. Přesto je web v celkovém podání za svými konkurenty. Oficiální e-mail by měl být například spíš urad@vojkovice.info než u volny.cz. Přehledné stránky má obce Vrbice, avšak s poněkud zastaralejší grafickou podobou. Stránky běží na redakčním systému společnosti Webhouse a ten využívají opravdu v plné výši. Stránky jsou přehledné, i když víceúrovňová menu na menších monitorech mohou skýtat problémy. Stránky odpovídají velikosti obce a jsou v dané kategorii spíše nadstandardem. E-mail podatelny by se hodil spíše ve tvaru podatelna@vrbice.net než schránka u o2active.cz. Atraktivní web Tisé, která se prezentuje jako střed turistického regionu Tiských skal. Obrovské množství informací, které zde najde občan v celkem přehledné formě, dává tušit, že stránky vznikají s rozmyslem a s přesným cílením jak na občany, tak na turisty. Obecní úřad využívá veškeré možnosti redakčního systému Webhouse a co do obsahu jsou stránky opravdu na velmi vysoké úrovni. Některé informace jsou však neaktuální a možná zbytečně protežované na předních pozicích – Plán zimní údržby (v létě).
 
Obsahově velmi pestré stránky Městské části Brno–Bystrc se starším designem grafického zpracování. Stránkám nechybí nic důležitého, ale design webu nenutí občana – návštěvníka stránky prolézat a nacházet informace. Stránky města Jeseník jsou ukázkou, jak mají weby měst v roce 2014 vypadat. Na první pohled líbivý design je průvodcem i obsahem stránek. Město nabízí občanům a turistům kompletní informační servis, na který jsme zvyklí jen od té nejlepší konkurence. Škoda navigace podstránek, kdy zmizí veškeré prvky ovládání levého menu. Město Postoloprty má i přes malý počet obyvatel velmi atraktivní stránky s mnoha informacemi, na které jsme zvyklí u konkurence. Město zvolilo pro svůj web redakční systém vismo a využívá prakticky všech jeho možností, ale narážíme i na jeho slabiny – jako je nepříliš přehledná fotogalerie, levé menu a jiné komponenty. Na první pohled velmi příjemné a přehledné stránky města Velké Meziříčí. Při návrhu stránek a rozložení prvků je vidět snaha nabídnout návštěvníkovi webu co nejvíce informací na základní straně, ale v přehledné formě boxů. Narazil jsem však na drobnost – některé stránky, kde odkazy pak směřují do nového okna (_blank), což je nepříjemné (například formuláře, info-centrum). Velmi obsahově pestrý web Třebíče postrádá originalitu a na první pohled působí trošku nepřehledně. Základní strana obsahuje ve čtyřech boxech asi osmdesát textových odkazů, ve kterých není vůbec jednoduché se zorientovat. Najít pak rychle například úřední desku je prakticky nemožné – devátý odkaz v boxu pro podnikatele (?). I když je odkaz vytažen ještě na horní lištu, platí tento grafický a orientační „šum“ i pro odkazy další.
 

Za úspěchem u vyhledávačů

Jiří Vích: Portály vesnic tentokrát výrazně předčily portály měst. Názorným příkladem je portál vesnice Opatovice nad Labem, který považuji za absolutního vítěze tohoto kola. Už na první pohled je patrné, že jde o portál postavený na moderních technologiích. Na hlavní straně návštěvník nalezne všechny potřebné informace, vše je přehledné a precizně zpracované. Za zmínku stojí i portál obce Dolní Břežany, kde mě zaujala jeho multimediální náplň. Hned z hlavní strany lze otevřít virtuální prohlídku, geoportál, úřední desku, SMS infokanál, diskuzní fórum nebo lze nahlásit poruchu v obci. Portál Městské části Brno-Bystrc neurazí, ale ani nenadchne. Nedisponuje sice výraznými technologickými trendy, avšak kvalitní informace, které hledáte, naleznete hravě. Město Postoloprty má na webových stránkách dostupnou online kroniku. Velký nedostatek, který jsem objevil u většiny portálů, je bezesporu chybějící informace určená pro internetové vyhledávače – titulek, popis a klíčová slova. Portál se tak stává hůře dohledatelný ve vyhledávačích nebo se neobjeví na prvních příčkách v nalezených výsledcích. Také mě zarazila absence analytických nástrojů, které monitorují pohyb uživatelů po portálu. Obec pak nemá žádný přehled o tom, které části jsou navštěvované, popřípadě kde je chyba v cestě a podobně. Přitom nasazení takového nástroje je zdarma a implementace netrvá déle než deset minut. Stejně jako v minulém kole, polovina portálů nedisponuje funkcí informačních RSS zdrojů. Kladně hodnotím, že několik obcí používá dynamické nástroje pro zvětšení písma nebo vypnutí grafiky, což uvítají například senioři či zrakově postižení uživatelé. Překvapilo mě, že mnoho portálů disponuje vícejazyčnou verzí. Polovina portálů využívá placený redakční systém vyvíjený firmou, která se touto problematikou zabývá. Použití takového systému má mnoho výhod, ale i nevýhod. Mezi výhody patří specifické funkce pro obce, jako jsou například nástroje pro úřední desku a podobně. Mezi nevýhody může patřit, že pokud obec nevynaloží prostředky na grafickou úpravu, tak její portál poté může vypadat velmi podobně jako u jiné municipality a vytrácí se tak originalita. Také jsem zaznamenal, že portály využívající tento systém, mají problém se sémantikou nadpisů. Většina obcí má profily na sociálních sítích, což vzhledem k dnešní době hodnotím kladně.
 
 
Miloš Hazdra: Web města Postoloprty podporuje IPv6, má AAAA záznamy, ale jejich DNS server plně nepodporuje IPv6, proto z deseti bodů získávají sedm. Bylo rozšířeno kritérium responzivní design o mobilní verzi. U webů v tomto kole jsem našel non responsive designy, ale alespoň s podporou mobilního zobrazení, takže takové weby získaly alespoň polovinu bodů.
 
 
 

Kategorie Město

Celkový rate Počet chyb    IP v6 ready Responzivní
design
 
Socializace
stránek
 

Celkový
počet bodů

Brno-Bystrc
 
32 % (body 3)
17 (body 0)
NE (body 0)
ne/ano (body 5)
4 % (body 1)
9
Jeseník
 
59 % (body 6)
5 (body 5)
NE (body 0)
ne/ne (body 0)
34 % (body 3,5)
14,5
Postoloprty
49 % (body 5)
0 (body 10)
srážka za IPv6DNS
(body 7)
ne/ne (body 0)
6 % (body 1)
23
Velké Meziříčí
38 % (body 3,5)
11 (body 0)
ANO (body 10)
ne/ano (body 5)
10 % (body 1)
 
19,5
Třebíč
 
 
32 % (body 3)
3 (body 7)
Ano (body 10)
ne/ano (body 5)
6 % (body 1)
26
Kategorie Vesnice a Městys
 
Celkový rate Počet chyb IP v6 ready Responzivní design
 
Socializace
stránek
 
Celkový počet bodů
Dolní Břežany
41% (body 4)
2 (body 8)
ANO (body 10)
ne/ano (body 5)
5%(body 1)
28
Opatovice nad Labem
 
46 %(body 4,5)
1 (body 9)
NE (body 0)
 
ne/ne (body 0)
9 %(body 1)
14,5
Vojkovice
39 %(body 4)
2 (body 8)
NE (body 0)
NE (body 0)
6 %(body 1)
13
Vrbice
 
50 %(body 5)
0 (body 10)
 ANO (body 10) ne/ne
(body 0)
4 %(body 1)
26
Tisá
 
67 %(body 6,5)
 
0 (body 10)
 
ANO (body 10)
 
ne/ne (body 0)
 
25 %(body 2,5)
 
29
 

Hodnocení porotců
 

Technická stránka a nové trendy
kategorie Vesnice, Městys

Miloš Hazdra: 1. Tisá, 2. Dolní Břežany, 3. Vrbice, 4. Opatovice nad Labem, 5. Vojkovice
Martin Strnad: 1. Tisá, 2. Opatovice nad Labem, 3. Dolní Břežany, 4. Vrbice, 5. Vojkovice
Jiří Vích: 1. Opatovice nad Labem, 2. Dolní Břežany, 3. Vojkovice, 4. Tisá, 5. Vrbice
 

Technická stránka a nové trendy
kategorie Města

Miloš Hazdra: 1. Třebíč, 2. Postoloprty, 3. Velké Meziříčí, 4. Jeseník, 5. Brno-Bystrc
Martin Strnad: 1. Velké Meziříčí, 2. Jeseník, 3. Postoloprty, 4. Třebíč, 5. Brno-Bystrc
Jiří Vích: 1. Velké Meziříčí, 2. Postoloprty, 3. Jeseník, 4. Třebíč, 5. Brno-Bystrc

Připravila Ivana Jungová

vytisknout  e-mailem