Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Originalita měst a obcí: Kdo jde do webového ringu?

Webový aligátor začátkem prázdnin odmávnul start druhého kola Parádního webu a můžeme si tak představit kandidáty v kategorii Města. Do soutěže se přihlásily Městská část Brno-Bystrc a Postoloprty. Za redakci byly nominovány Jeseník, Třebíč a Velké Meziříčí.
 
Brno –Bystrc 
Web Městské části Brno-Bystrc (Jihomoravský kraj, 24 218 obyvatel) s minimalisticky pojatou grafikou využívá červeno-modrého ladění, odvozeného z barev znaku městské části. Na členy zastupitelstva je k dispozici e-mailové spojení, pouze u některých z nich je podrobnější představení a fotografie. Občané jistě ocení rubriky Potřebuji si vyřídit či Dotazy a odpovědi.
 
Jeseník
Přehledně členěná úvodní stránka města Jeseník (Olomoucký kraj, 11 579 obyvatel) nabízí čtyři sekce Občan, Turista, Jesenicko a Podnikatel. Perfektně zpracované odbory úřadu, proklikávací organizační struktura a kvalitní prezentace projektů, to jsou hlavní pozitiva tohoto webu. Jeseník je na Facebooku i Youtube. V části JesenickoTuristické zajímavosti můžete vybírat aktivity netradičně podle počasí: Když prší nebo Když svítí sluníčko. Katalogy Ubytování či Stravování si lze upravit filtrem podle svých požadavků a Turistické trasy vybírat podle obtížnosti.
 
Postoloprty
Postoloprty (Ústecký kraj, 4 955 obyvatel) zvolily členění Městský úřad, Samospráva, Město a okolí a Volný čas. Zveřejňují zvukové záznamy zastupitelstva, lze nahlédnout do digitální kroniky města či si spustit virtuální prohlídku náměstí nebo radniční věže. Místní části jsou představené v rubrice O městě, většinou i včetně místní zajímavosti a leteckého snímku. Pokud si lámete hlavu nad názvem města, vězte, že je odvozené od „postoly prtati“ a vysvětlení najdete v zápatí webové stránky.
 
Velké Meziříčí
Uživatelé webu Velkého Meziříčí (Kraj Vysočina, 11 662 obyvatel) získají kvalitní servis bez zdlouhavého vyhledávání. Z úvodní stránky se lze on-line objednat na úřad, zjistit stav vyřízení průkazů, napsat do elektronické knihy přání a stížností či nahlásit poruchu či závadu. Pravidelně probíhají chaty se starostou. Organizační struktura je rozklikávací, zastupitelstvo je na fotografiích, k dispozici jsou kontakty, u radních i mobilní čísla. Představeni jsou bývalí starostové. Kvalitně jsou zpracované odbory, včetně fotografie vedoucího pracovníka. Velké Meziříčí nabízí virtuální prohlídky i speciální turistický portál, využívá Facebook, RSS i Youtube.
 
Třebíč
Vizuálně vytříbenou úvodní stránku nabízí město Třebíč (Kraj Vysočina, 37 095 obyvatel). Díky vhodně vybraným odkazům v sekcích i na horní liště má uživatel vše potřebné okamžitě na dosah. V diskuzním fóru lze pokládat otázky pro starostu města, k dispozici je e-objednávání na úřad i údaj o přítomnosti úředníka. O transparentnosti svědčí zveřejňované výsledky hlasování, online přenos a audiozáznamy z jednání zastupitelstva. Třebíč využívá Facebook, RSS kanál a myslí i na uživatele mobilních zařízení. Turistům přijde vhod anglická i německá verze stránek a skvělý virtuální průvodce po památkách. V rubrice Historie města se dozvíte i původ názvů ulic.
 
Ivana Jungová

 

vytisknout  e-mailem