Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Od zítřka platí nová pravidla pro registraci Ukrajinců. Pomohou přeplněným krajským centrům

Třicet dnů na registraci nebo možnost státních orgánů určit konkrétní místo k registraci či žádosti o speciální vízum. Vláda dnes schválila opatření Ministerstva vnitra související s narůstající vlnou občanů Ukrajiny prchajících před válkou. 

Od čtvrtka 10. března 2022 začne platit krizové opatření Ministerstva vnitra, které pomůže lépe rozložit zátěž při registraci nově příchozích Ukrajinců. Ze tří na 30 dnů se prodlouží lhůta, do kdy se Ukrajinci po příchodu musí registrovat na cizinecké policii. To ulehčí krajským asistenčním centrům pomoci, která se nebudou tolik přeplňovat. „Pomáháme ženám a dětem těch, kteří bojují za svobodu své země a evropské hodnoty. Opatření Ministerstva vnitra ale chrání i občany České republiky,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Úředníci Ministerstva vnitra, policie a hasiči také získají v případě nutnosti právo nově příchozím uprchlíkům určit, kde se mají registrovat nebo požádat o speciální vízum, zda na cizinecké policii, přepážce odboru azylové a migrační politiky MV nebo na konkrétním krajském asistenčním centru pomoci.

Vláda současně přijala návrh zákona, který upravuje dočasnou ochranu tak, aby odpovídala aktivovanému evropskému systému dočasné ochrany. Za Ministerstvo vnitra je zásadní, že aktivací dočasné ochrany se pro Ukrajince na našem území nic nemění. Ti, kteří už získali speciální vízum, nemusí znovu chodit na úřad, protože zde platí retroaktivita, a Ukrajinci u nás mají stejná práva, která jim nabídne dočasná ochrana.

Samotná dočasná ochrana pak zaručuje obdobná práva i v ostatních státech EU, např. přístup k zaměstnání a zdravotní péči. Návrh ještě musí schválit parlament.


Naši Ukrajinci
Chcete pomoci? Navštivte web nasiukrajinci.cz. K dispozici je také nonstop infolinka +420 974 801 802 i s ukrajinsky hovořícími operátory.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem