Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Od napadení Ukrajiny Ruskem uběhlo 100 dní. Pomoc Česka bude pokračovat

Přes 360 tisíc dočasných ochran, zdravotně-humanitární pomoc přímo na Ukrajině, koordinace bezprecedentní migrační vlny v Česku i podpora našich občanů, kteří Ukrajincům pomáhají. Sto dní od začátku ruské agrese válka nekončí, stejně tak ale nekončí pomoc Česka i jeho občanů Ukrajině. 

Dnes, v pátek 3. června 2022, je to přesně 100 dní od chvíle, kdy armáda Ruské federace napadla Ukrajinu. Od té doby Česko veškerými možnými způsoby Ukrajinu podporuje. Ačkoliv s Ukrajinou bezprostředně nesousedíme, jsme jednou ze zemí, kterých se uprchlická vlna dotýká nejvíce. K dnešnímu dni Česko udělilo dočasnou ochranu přes 360 tis. lidí. Z dospělé populace jde hlavně o ženy (přes 72 %), které přišly se svými dětmi (37 %). „Zvládli jsme migrační vlnu takového rozsahu, jaká tady desítky let nebyla. Umožnili jsme lidem prchajícím před válkou legalizovat jejich pobyt, zajistili jsme jim spolu s kraji ubytování, umožnili vstup na trh práce. Pomoc ženám a dětem, které před válkou utíkaly jen s tím, co měly na sobě, považujeme za samozřejmost,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že přes 64 tis. dospělých Ukrajinců už je díky nastavenému systému v pracovním procesu.

Asistenční centra

Během pár dní MV spolu s hasiči a dalšími partnery zřídilo po celé republice krajská asistenční centra pomoci Ukrajině. V únorových a březnových mrazech tak nikdo nemusel spát na ulici. Okamžitě vznikla nonstop infolinka 974 801 802 i v ukrajinštině, veškeré důležité informace byly rovněž v ukrajinštině dostupné na stránkách MV. Během několika dní vznikly webové stránky www.nasiukrajinci.cz, které stále slouží jako rozcestník pro Ukrajince hledající pomoc i pro Čechy nabízející pomoc. Kromě toho se okamžitě začala připravovat podpora našim občanům, kteří ubytovávají uprchlíky (zde).

Umožnili jsme také uprchlíkům využívat datové schránky a digitální identitu, aby nemuseli na úřady, pokud nechtějí (zde).

MEDEVAC a Pomoc na místě

Prostřednictvím programů MEDEVAC a Pomoc na místě poskytuje vláda zdravotně-humanitární pomoc přímo na Ukrajině i v okolních státech. Celková dosavadní částka vynaložená na pomoc Ukrajině z obou programů Ministerstva vnitra činí cca 130 milionů korun. V rámci programu Pomoc na místě jsme poskytli čtyři peněžní dary mezinárodním organizacím, každý ve výši 25 mil. Kč. Tři dary jsme věnovali na Ukrajinu – Mezinárodnímu výboru Červeného kříže (ICRC) na podporu zdravotní péče na Ukrajině, Dětskému fondu OSN (UNICEF) na podporu ukrajinských dětí a Světovému potravinovému programu (WFP) na zajištění potravin pro vysídlené a nejvíce postižené obyvatele Ukrajiny. Čtvrtý peněžní dar jsme poskytli Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na podporu přijímacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky v Moldavsku.

V programu MEDEVAC jsme zaměřili pomoc zejména na dodávky potřebného zdravotnického materiálu. Doposud jsme na Ukrajinu zaslali sedm dodávek zdravotnického materiálu v hodnotě 13 milionů korun, jednalo se zejména o popáleninový a traumatologický spotřební materiál a krevní vaky.  Kromě toho se podařilo zorganizovat evakuace dvou zraněných osob z Ukrajiny na léčení do ČR (popálené děvčátko a zraněný hasič). Z programu MEDEVAC jsme také poskytli Ukrajinskému červenému kříži peněžní dar ve výši 5 milionů korun, který bude využit na podporu logistiky humanitární pomoci v Užhorodu.

V registračních centrech na slovensko-ukrajinských hranicích pomáhaly desítky našich policistů.

„V bezprecedentní migrační vlně, kdy do Česka denně přicházelo až 17 tis uprchlíků, nešlo vše hladce. Ale zvládli jsme to snad nejlépe v Evropě. Za to patří dík prakticky celé naší společnosti. Nikdo nespal pod mostem, nikdo nebyl o hladu, nikde nevznikala uprchlická ghetta,“ dodal Rakušan s upřesněním, že stanová městečka v Praze slouží jako dočasné ubytování. Díky nasazení policie a dalším opatření navíc nijak nestoupla kriminalita, a lidé v Česku tak příliv několika set tisíc uprchlíků nijak negativně nepocítili.

MV navíc připravilo materiál stanovující strategické priority vlády pro střednědobé a dlouhodobé zvládnutí situace. V tomto týdnu také Poslanecká sněmovna schválila tzv. LEX Ukrajina II – jedno z důležitých opatření, které připravilo MV s dalšími resorty a které umožní zvládat uprchlickou vlnu bez nouzového stavu.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem