Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nerespektují stát a jeho instituce. Na extremistické scéně dominuje tzv. antisystémové hnutí

Na extremistické scéně dominuje tzv. antisystémové hnutí. Tradiční pravicově extremistické strany jsou spíše v útlumu. V roce 2023 policie registrovala 181 nenávistně motivovaných trestných činů. Mimo jiné i o tom informuje pravidelná pololetní zpráva o projevech extremismu a předsudečné nenávisti v České republice, kterou zpracovalo Ministerstvo vnitra. 

Z pravidelné zprávy za druhé pololetí roku 2023 vyplývá, že pokračoval trend, kdy tradiční extremistickou a xenofobně populistickou scénu zcela zastínilo tzv. antisystémové hnutí. Jeho představitelé většinou nerespektují český stát a jeho instituce a často vyjadřují obdiv k ruskému režimu. Rovněž prezentují nepravdivé či zavádějí informace a konspirační teorie. Ze zprávy je též patrné, že šiřitelé nenávistných projevů často vystupovali proti migrantům a muslimům.

Rovněž se stupňovaly útoky proti Ukrajincům. Nově byly registrovány neshody mezi některými členy romské a ukrajinské komunity. Ty vznikly v důsledku jak skutečných, tak ale i smyšlených incidentů, které pak byly některými dezinformátory zneužity na sociálních sítích. Loni v létě se nám ve spolupráci s vládní zmocněnkyní pro otázky romské menšiny a vládní zmocněnkyní pro lidská práva podařilo zmírnit napětí mezi romskou a ukrajinskou komunitou. K rychlému zklidnění situace přispěla mimo jiné i účinná reakce policie, která zahájila několik trestních stíhání pro podezření z šíření poplašné zprávy, doplnil ministr vnitra Vít Rakušan.

Česko, stejně jako řada dalších zemí, bylo ovlivněno konfliktem na Blízkém východě. Nenávistné antisemitské projevy se začaly objevovat zejména v online prostoru. Policie dokonce v některých případech zahájila úkony trestního řízení. Zpráva také uvádí, že české bezpečnostní složky nezaznamenaly informace, které by nasvědčovaly radikalizaci tuzemské muslimské komunity. V reakci na samotný konflikt nicméně policie zvýšila ochranu židovských objektů. V závěru zprávy je zmíněna tragédie na Filozofické fakultě UK, která se rovněž stala předmětem řady dezinformací a konspiračních teorií.

Policie v roce 2023 evidovala 181 nenávistně motivovaných trestných činů. Stíhala celkem 98 osob. Nejčastěji šlo o násilí a vyhrožování proti skupině obyvatel, následovalo podněcování k nenávisti.

Více ve zprávě zde.


Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra
1. 2. 2024

vytisknout  e-mailem