Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nedejte zlodějům šanci. Dnes je Evropský den proti vloupání

Na dnešní den, 16. června 2021, připadá Evropský den proti vloupání. Připomínáme si jej ve chvíli, kdy vlivem postupného rozvolňování protiepidemických opatření lidé stále častěji opouští své domovy, rovněž se chystají na dovolené. Ministerstvo vnitra proto doporučuje dbát na prevenci a vlastním chováním vloupání předejít. 

Přestože Policie ČR eviduje za první čtyři měsíce letošního roku o 221 případů vloupání do bytů méně (466) než za stejné období v loňském roce (687) a stejně tak klesl počet případů vloupání do rodinných domů (667 letos, resp. 763 případů loni), je stále namístě obezřetnost a důsledné zabezpečení domovů. Nejčastější metodou, jak se pachatelé dostávají do domů a bytů, je překonání vstupních či balkonových dveří, případně oken, které lidé nechávají často nezabezpečené.

„Nejdůležitější je prevence. Tedy důsledně zamykat dveře a zavírat okna, a to i v případě, že člověk opouští domov jen na chvíli. Tím spíše to platí v momentě, když lidé odjíždí na delší dobu, třeba na dovolenou,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček. Rovněž je vhodné neupozorňovat na svou nepřítomnost na sociálních sítích, případně využít dobrých vztahů a domluvit se se sousedy na pravidelné kontrole domova či vybírání poštovní schránky.

Na zabezpečení obydlí je vhodné myslet ideálně při jeho výstavbě. Pokud to již není možné, doporučujeme konzultovat systém bezpečnostních prvků s odborníky. Kombinovat lze mechanické zabezpečení, jako jsou bezpečnostní dveře, zámky nebo fólie, s elektronickými systémy, například alarmy nebo kamerami. V dnešní době je již standardem propojení těchto systémů s mobilními telefony.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem