Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Na pravou míru: Kompenzace státu za ubytování Ukrajinců vyplatí stát krajům, ne soukromníkům

Ministerstvo vnitra zaznamenalo informace, že někteří soukromí majitelé penzionů či ubytoven mají vystěhovávat současné nájemníky ve snaze získat příspěvek od státu za ubytování Ukrajinců prchajících před válkou. Takové jednání není přípustné. 

Resort vnitra uvádí na pravou míru účel kompenzačního příspěvku státu za ubytování válečných uprchlíků z Ukrajiny. Jde o kompenzační příspěvek pro kraj, ne pro soukromé provozovatele ubytovacích zařízení. Přerozdělení příspěvku je tedy na kraji a v jeho kompetenci. Pokud si provozovatel do penzionu či ubytovny nastěhuje občany Ukrajiny bez předchozí smlouvy a domluvy s krajem, nemá na příspěvek od kraje nárok.

Je také nepřípustné, aby ubytovatel kvůli vidině finančního příspěvku vystěhovával současné nájemníky. „Vyzýváme soukromé poskytovatele ubytování, aby nabízeli jen volné ubytovací kapacity. V žádném případě ať kvůli tomu ale nikoho nevystěhovávají. Nedovolíme, aby někdo kšeftoval s lidským utrpením. Příspěvek není za účelem zisku, ale proto, abychom se dokázali postarat o ženy a děti utíkající před válkou,“ zdůrazňuje ministr vnitra Vít Rakušan.

Hromadné ubytování v soukromých penzionech či hotelích tedy dle usnesení vlády poptává samotný kraj a je zcela na něm, jaké kapacity a kde si nasmlouvá či komu kompenzaci vyplatí. Podrobnosti o ubytovacích kapacitách a podpoře krajů najdete v tiskové zprávě ze středy 16. března 2022.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem