Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Na Ministerstvu vnitra se hovořilo o genderu a vyhlašovaly se výsledky soutěže Úřad roku „Půl na půl“

Rovné příležitosti. Tak se jmenovala konference, kterou ve čtvrtek 4. června 2015, pořádalo Ministerstvo vnitra. Na devátém ročníku akce, na níž byli slavnostně vyhlášeni vítězové soutěže Úřad roku „Půl na půl“ – respekt k rovným příležitostem, se především hovořilo o monitorování rovnosti žen a mužů na úřadech samosprávy. Delegáti z krajských úřadů, měst a obcí hodnotili i úspěchy, kterých úřady v oblasti genderu dosáhly. Za Ministerstvo vnitra vystoupily náměstkyně ministra vnitra pro řízení sekce veřejné správy Jana Vildumetzová, ředitelka odboru personálního Anna Doležalová a koordinátorka problematiky rovnosti žen a mužů v resortu Eva Ferrarová. 

„Soutěž má za cíl monitorovat a podporovat zavádění politiky rovnosti žen a mužů a principů gender mainstreamingu do práce úřadů,“ vysvětlila Eva Ferrarová. „Na radnicích je spousta osvícených mužů a dravých žen, pro které je téma genderu srdeční záležitostí. Podle mého názoru nejde o to, aby byl každý druhý zastupitel muž či žena, ale aby se pamatovalo na to, že všichni máme různé potřeby a možnosti,“ doplnila náměstkyně Vildumetzová s tím, že dostatek míst v mateřinkách, flexibilní pracovní doba, možnost práce z domova nebo alternativy péče o staré lidi či lidi s postižením jsou věci, které například ženám usnadní zapojit se do pracovního či politického života.
 
Do soutěže Půl na půl, ve které jsou hodnoceny obce a úřady, které nejlépe splňují požadavky rovných příležitostí pro muže a ženy nebo vycházejí vstříc znevýhodněným skupinám obyvatel, se přihlásilo 65 úřadů. Odborná porota ocenila dvanáct nejlepších ve čtyřech kategoriích. Ředitelka personálního odboru uvedla, že v porovnání s předešlými ročníky je pokrok na úřadech samosprávy v genderové rovnosti evidentně znát. „Vzájemný respekt se stal samozřejmou věcí a samospráva je v některých oblastech před státní správou, ať už se to týká slaďování a opatření proti diskriminaci pro vlastní zaměstnance a zaměstnankyně, nebo strategie rozvoje zaměstnanosti a územních komunitních plánů,“ řekla. Několik úřadů má dokonce svou strategii rovnosti nebo ji připravuje. „Soutěž je velkým přínosem pro naši společnost, která je součástí evropské komunity a přejímá hodnoty i ve zmíněné oblasti,“ zhodnotila Anna Doležalová.
 
Ministerstvo vnitra konferenci pořádá ve spolupráci s partnerskými organizacemi Alternativa 50+, Fórum 50 % a Gender Consulting.
Prezentace k jednotlivým příspěvkům najdete zde.
 
Vítězné úřady 9. ročníku soutěže:
 
Krajské úřady
1. Krajský úřad Kraje Vysočina
2. Krajský úřad Jihomoravského kraje
3. Krajský úřad Zlínského kraje
 
Obce III. typu
1. Úřad městské části Praha 18
2. Magistrát města Mostu
3. Městský úřad Prachatice
 
Obce II. typu
1. Městský úřad Jílové u Prahy
2. Městský úřad Benešov nad Ploučnicí
3. Městský úřad Bor
 
Obce I. typu
1. obec Kamýk nad Vltavou
2. obec Otice
3. město Kunovice 
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem