Moje čtyři roky s Lentilkami
Jednotný přístup a shoda
Se sdruženími vlastníků bylo nutné komunikovat, protože některým z nich patřily pozemky, na nichž Lentilky stojí. Pozemky přilehlé k domům tvoří dvacet procent celé plochy projektu. Zajímavá byla vždy diskuse, kdy se sešli lidé ze tří vchodů jednoho domu, tři samostatná sdružení vlastníků, a nebyli schopni se dohodnout, jak má vlastně vést ten nový chodník – jestli metr od domu nebo tři. Nakonec jsme dospěli k rozumnému konsenzu a projekt dostal v listopadu 2012 územní rozhodnutí. Po vydaném územním rozhodnutí jsme v projektu udělali několik dílčích úprav. Komunikace s lidmi pokračovala dál, nicméně se spíše jednalo o jednostranné aktivity samosprávy, než aby lidé aktivně reagovali na otázky v místním periodiku nebo komentovali projekt na webových stránkách. Pasivitu a lhostejnost většiny lidí jsme si interpretovali jako souhlas s Lentilkami. Kdo mlčí, souhlasí – toto jsem si říkal pokaždé, když jsem dopsal do Letňanských listů další článek zakončený výzvou k diskusi a mými osobními kontakty.
Jedna paní povídala
Na podzim 2012 jsme zpracovali dotační žádost do Operačního programu Praha Konkurenceschopnost. Tým pěti lidí zpracovával tři měsíce podklady zahrnující stavební výkresy, rozpočet, studii proveditelnosti a další dokumenty nutné k úspěšnému podání žádosti. Projekt Letňanských lentilek získal 27 000 000 korun a byl vyhodnocen jako třetí nejlepší. Dotace dvacet sedm milionů jsou nejvyšší, které kdy Letňany dostaly. Lentilky předčily všechna očekávání u koaličních i opozičních zastupitelů a nyní začalo být všem jasné, že je jednoho dne postavíme. Připravit správně výběrové řízení na projekt za desítky miliónů je velká loterie. Můžete mít tým těch nejlepších právníků, projektantů a konzultantů a stejně se může stát, že se neúspěšná firma bude bránit na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a projekt se na několik měsíců či let zastaví. Toho jsem se skutečně bál, protože věci, které nemůžete ovlivnit, vám nadělají nejvíce šedivých vlasů. Zákon č. 137/2006 je pro samosprávu, a asi nejen pro ni, obrovský problém. Chápu, že musíme pracovat s produktem, jenž je reakcí na dobu karlovarských losovaček. Nicméně stanovit pro stavební projekty jiné nediskriminační kritérium než cenu je stejné, jako najít zcela spokojeného voliče.
Stará křivá borovice
Největší reakci však přinesly značky na stromech. I přes rozsáhlou kampaň, že v rámci Lentilek pokácíme čtyřicet neperspektivních stromů a za to jich sto šedesát vysázíme, začali lidé šílet. Co jsme si to dovolili, že chceme pokácet starou, nemocnou a křivou borovici před jejich domem, která tu stojí třicet let. Překvapilo mě, kolik máme najednou v Letňanech dendrologů, právníků, odborníků na veřejné zakázky, specialistů na evropské dotace či stavařů se zkušenostmi z rozsáhlých revitalizací starých sídlišť. Z popela povstali arboristé, kteří přesně věděli, proč pokácet nebo nepokácet určité stromy, co a kde zasadit, proč se hodí do naší ulice více borovice než javory. Z ničeho nic měli všichni obrovské znalosti o tom, jak správně udělat výběrové řízení, jak stanovit nediskriminační kritéria, jak nevybrat nejlevnější nabídku, protože to nám přeci nezaručí tolik požadovanou kvalitu. A nejvíce překvapivé bylo, když se takový odborník na zeleň stal hned druhý den expertem na veřejné zakázky a po víkendu byl najednou konzultantem na certifikaci dětských hřišť. To vše samozřejmě pouze na platformě anonymního diskusního fóra. Naše čtvrť skutečně přichází o hodně, když tito samozvaní odborníci nevystoupí ze své ulity a nekandidují do městského zastupitelstva. I další obce by se hned posunuly o notný kus blíže k vyšší kvalitě místní samosprávy.
Národ, který nechválí
Při čtení reakcí na fórech se nemohu ubránit pocitu, že jsme národ, který nechválí, ale umí si velmi hlasitě stěžovat na cokoli. Jeden starší kolega mě naučil pravidlo 1:10. Pokud je jeden email z deseti pozitivní, tak děláme dobrou práci. Procestoval jsem jih Číny, Srí Lanku, Vietnam, Indii, Chile nebo Argentinu a viděl jsem ty nejšpinavější slumy. Mnoho lidí u nás si neumí vážit svého okolí a pomohlo by, aby se největší stěžovatelé jeli podívat, v čem žije miliarda lidí v Indii. Mrzí mě, že se lidé skutečně nezajímali o Lentilky od začátku. I přesto, že jsme jim zprostředkovávali informace různými komunikačními kanály, tak si mnoho z nich stále říkalo, že to je jen další projekt na papíře. Dokud jsme však seděli nad těmi papíry, měli jsme možnost projekt upravit. Od začátku jsem razil heslo, že lidé by si měli o svém okolí rozhodovat sami – samospráva tu je pouze jako prostředek k provedení změn. Jinými slovy: lidé si určují vzhled svého okolí, my tu jsme proto, abychom připravili projekt, prošli všemi řízeními, získali dotace a práce provedli. Nyní probíhá stavba první fáze. Sídliště je rozkopané, jsou vidět už některé nové chodníky a základy pro hřiště. V září bude hotovo a říjnové volby ukážou, jak moc se Lentilky líbí. Pustil bych se do toho znovu? Asi ano, ale začal bych s menším rozsahem. Budou Lentilky pokračovat i po volbách? Určitě, ale jestli u toho budu, sám nevím. Nejsem rozhodnutý.