Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministři vnitra ČR a SRN podepsali Smlouvu o policejní spolupráci

Dnes, 28. dubna 2015, podepsali ministr vnitra Milan Chovanec, jeho německý protějšek Thomas de Maizière a velvyslanec SRN Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven Smlouvu o policejní spolupráci a o změně Smlouvy mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o dodatcích k Evropské úmluvě o vzájemné pomoci ve věcech trestních. 

„O rozšíření policejní spolupráce se začalo uvažovat i kvůli problémům s drogami v příhraničních oblastech. Syntetické drogy jsou v Německu dále na postupu a poslední případy ukazují, že se pervitin dováží převážně z České republiky. Nová společná policejní smlouva tak umožňuje, aby česká a německá policie mohla ještě těsněji spolupracovat při společných zásazích a aby se také lépe dostala k lidem v pozadí a k producentům pervitinu,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.
 
Zmíněná smlouva o policejní spolupráci je komplexním dokumentem, který má spolupráci policie a celníků přizpůsobit situaci, jež nastala po zrušení kontrol na společných hranicích a otevření schengenského prostoru. Díky smlouvě se tak zásadním způsobem rozšiřují pravomoci policistů na území druhého státu.
 
Nově je také upraveno tzv. přeshraniční odvracení nebezpečí, které umožní rychlý operativní zásah na území sousedního státu bez předchozího souhlasu druhé strany v případě naléhavé potřeby, např. bezprostředního ohrožení života. Takový zásah bude možný v pásmu 10 km od společné hranice. Mimo jiné je prodloužena i lhůta, po kterou může být pronásledovaná osoba omezena na svobodě, a to na 12 hodin, přičemž doba mezi 21.00 a 9.00 se nezapočítává.
 
„Dotkli jsme se i dalších společných témat, například migrace. Budu rád, když vzájemnou spolupráci v jednotlivých oblastech budeme nadále posilovat,“ dodal Milan Chovanec.
 
Jedná se tak o navázání na Společné prohlášení o zamýšlené spolupráci v oblasti veřejného pořádku a bezpečnosti mezi MV ČR a Saským státním ministerstvem vnitra z loňského roku.
 

 

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem