Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministři vnitra České republiky a Srbska podepsali Smlouvu o policejní spolupráci

Ministr vnitra Radek John a ministr vnitra republiky Srbsko Ivica Dačić dnes podepsali Smlouvu o policejní spolupráci. 

Tato smlouvamá stanovit základní pravidla pro posílení a zkvalitnění spolupráce českých a srbských orgánů příslušných k boji s trestnou činností. Jejím hlavním účelem je spolupráce při prevenci a odhalování trestných činů a při zjišťování pachatelů trestných činů. Zdůrazněna je výměna informací a přímá spolupráce mezi příslušnými orgány. Ve výčtu oblastí trestné činnosti, na kterou se spolupráce podle Smlouvy vztahuje, je akcentována oblast boje proti organizovanému zločinu, terorismu a trestným činům proti lidskému životu, zdraví, svobodě a důstojnosti.
 
Smlouva o policejní spolupráci je smlouvou prezidentské kategorie. Z tohoto důvodu vyžaduje vyslovení souhlasu Parlamentem ČR a následnou ratifikaci prezidentem republiky.
   
Země západního Balkánu jsou ze zahraničně-politického hlediska pro Českou republiku dlouhodobě prioritou, a to zejména v oblasti policejní spolupráce. I z tohoto důvodu dochází v současné době ke sjednávání dvoustranných smluv o policejní spolupráci s těmito státy. Smlouvy by měly upravovat spolupráci v oblasti boje proti terorismu, organizovanému zločinu, nedovolenému obchodu s omamnými a psychotropními látkami a prekurzory, v boji proti nelegální migraci a další trestné činnosti.
  
Na jednání se dále hovořilo o těchto tématech:
  • policejní spolupráce
  • spolupráce při výcviku zvláštních policejních jednotek
  • boj proti diváckému násilí
  
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem