Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministři vnitra a spravedlnosti jednali o rekodifikaci trestního řádu

Minulý týden se ministr vnitra Milan Chovanec sešel se svým vládním kolegou a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem. 

Oba ministři jednali o záležitostech společných jejich resortům a shodli se na nutnosti rekodifikovat trestní řád tak, aby nenutil policii k nadměrné administrativní zátěži. Policie ročně zpracovává desítky tisíc nejběžnějších kauz a předpisy ji nutí do nekonečného papírování,“ posteskl si Milan Chovanec. „Objasněnost např. u běžných krádeží padá i pod 10 %. Vždy bude těžké objasnit kapesní krádež, když nechytíte kapsáře za ruku. Kdybychom ale nemuseli dělat ty papíry a dostali policisty do ulic, kriminalita by poklesla.“ Pomoci by měla tzv. akcelerační novela, připravovaná ministerstvem spravedlnosti.

Novelizovaná trestněprávní legislativa by měla mimo jiné stanovit nová pravidla pro využitelnost některých úkonů přípravného řízení v rámci řízení před soudem, zavést institut nesporných skutečností v trestním řízení a přinést další změny, které přispějí k racionalizaci trestního řízení. „Jednání by mělo být vedeno i nad podobou přípravného řízení tak, aby umožňovalo využít efektivní práci policie, která by neměla být nadměrně zatěžována administrativními úkony. Elektronická výměna dokumentů je jednou z cest, jak ušetřit práci i čas všech zúčastněných,“ uvedl ministr Pelikán. Kromě nutnosti zbavit se přebujelé administrativy v přípravném řízení tím, že se budou používat racionální metody a stanoví se nová pravidla pro dokumentaci úkonů policie, se ministři zabývali aktuálními tématy, jako je využívání zkráceného přípravného řízení nebo odstranění některých bariér při získávání informací (například zpoplatnění informací, získání souhlasu před nasazením operativy (odposlechy, sledování osob a věcí) u zvlášť závažných zločinů).

Možnostem řešení situace se zdrogovanými nebo opilými řidiči, kteří ignorují trest zákazu řízení a opakovaně ho porušují, to bylo další důležité téma, kterému se ministři věnovali. Současná praxe již umožňuje zabavovat auta, pokud je pachatel zároveň vlastníkem auta. Milan Chovanec konstatoval, že je třeba maximálně využívat sankce, které mají skutečný dosah: „Řešení problematiky zdrogovaných řidičů je dlouhodobou prioritou ministerstva vnitra. Máme zájem na tom, aby se tyto delikventy podařilo dostat ze silnic, a dlouhodobě se snažíme hledat všechna možná řešení. Společně musíme mnohem intenzivněji usilovat o to, aby trest, který pachatel dostane, ho od další nebezpečné jízdy odradil. Řešení je ale třeba hledat i v novelizacích."

 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem