Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra se setkal s ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Ministr vnitra Lubomír Metnar se v pátek 2. března 2018 setkal s ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josefem Šlerkou. Impulsem k setkání byla vražda slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové a existence tzv. české stopy v tomto případu. 

Josef Šlerka ministrovi vnitra poděkoval za dosavadní profesionální postup české policie v této kauze. Na společném jednání se oba shodli na tom, že práce novinářů, a zejména novinářů investigativních s sebou nese zvýšené riziko verbálních i fyzických útoků, a to včetně agrese vedené pachateli z řad organizovaného zločinu. I když těmto útokům nikdy nelze zcela zabránit, oba dva se shodli, že se na podobné situace lze aktivně připravit.

„Domluvili jsme se na spolupráci a společných neformálních setkáních, kde budeme řešit okamžitá opatření na ochranu ohrožených novinářů včetně prevence a osvěty. Chceme také společně vytvářet důvěru mezi bezpečnostními složkami a novináři, kteří jsou potenciálně zvlášť zranitelnými oběťmi zločinů," řekl po jednání ministr vnitra Metnar s tím, že sám oceňuje práci novinářů a její důležitost pro společnost. „Nesmíme zapomínat, že cíle bezpečnostních složek a novinářů jsou často totožné,“ dodal ministr vnitra. Josef Šlerka po jednání uvedl, že novináři, kteří se cítí ohroženi, by měli mít možnost obrátit se se svým podezřením na bezpečnostní odborníky specializované na útoky proti novinářům. „Projekt by měl vzniknout v širší spolupráci se složkami Ministerstva vnitra, novináři a organizacemi věnujícími se podpoře novinářů,“ dodal ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Šlerka.

Marika Vitnerová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

Odkazy do noveho okna

f_01 Lubomír Metnar a Josef Šlerka

f_01 Lubomír Metnar a Josef Šlerka 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem