Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra představil brexitový zákon zástupcům politických stran

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) představil dnes, 17. 1. 2019, zástupcům politických stran návrh zákona pro případ vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie, pokud by se nepodařilo dojednat dohodu k 29. březnu 2019. Politické strany souhlasily s přijetím zákona ve zrychleném projednávání v Parlamentu. 

Během jednání si jeho účastníci vysvětlili princip jednotlivých bodů zákona. Platí, že ve vyjmenovaných oblastech se i po vystoupení Spojeného království z Evropské unie britský občan považuje za občana Evropské unie. Podobné podmínky budou mít recipročně i čeští občané ve Velké Británii.

„Musíme být připraveni na všechny možné scénáře odchodu Británie z Evropské unie. Proto mě těší, že mezi parlamentními stranami panuje shoda na nutnosti zrychleného legislativního procesu, aby bylo k 29. březnu vše hotovo,“ sdělil Jan Hamáček s tím, že zákon je výsledkem odborné debaty s ministerstvy a dalšími centrálními úřady a je dobře připravený.

Zákon řeší dílčí otázky spojené s pobytem, uzavíráním manželství, nabýváním občanství České republiky, přístupem na trh práce, existujícím penzijním připojištěním a stavebním spořením, jakož i status vysokých škol, studentů a akademických pracovníků, otázku přímých daní či uznávání odborných kvalifikací. Cílem je mimo jiné zajistit co nejlepší postavení Čechů žijících ve Velké Británii. „V zákoně řešíme nejen Brity u nás. Klíčové je, že tím také chráníme české zájmy, například při uznávání kvalifikací u specializovaných povolání nebo dostupnosti britských léků v ČR,“ dodal ministr vnitra. Například českým lékařům a vědcům, kteří vystudovali na britských univerzitách, tak bude uznáváno v ČR jejich vzdělání.

Zákon nabude účinnosti v případě, že Spojené království Velké Británie a Severního Irska vystoupí z Evropské unie bez dohody o vystoupení. Pokud následně dojde před 31. prosincem 2020 k dohodě o vystoupení Spojeného království z Evropské unie podle čl. 50 odst. 2 Smlouvy o Evropské unii, zákon pozbude platnosti. Jestliže k takové dohodě nedojde, právní postavení britských osob se od 31. prosince 2020 bude v České republice řídit obecně platnými předpisy pro státní příslušníky a právnické osoby třetích zemí.

Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem