Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra jednal se svým slovenským protějškem

Spolupráce bezpečnostních sborů České a Slovenské republiky, koordinace při ochraně hranic nebo posilování odolnosti společnosti, to byla hlavní témata dnešního jednání ministrů vnitra České a Slovenské republiky. 

Ministr vnitra Vít Rakušan se dnes, 13. července 2023, setkal v Praze se svým slovenským protějškem Ivanem Šimkem. Na schůzce se věnovali především spolupráci bezpečnostních sborů obou zemí. Oba ministři ji považují za nadstandardní nejenom při mimořádných situacích vzniklých například po ruském útoku na Ukrajinu, ale i při řešení běžných opatření. Vzhledem k migrační situaci během posledního roku se ministři věnovali především koordinaci ochrany hranic. Celkem bylo od letošního ledna do 15. června zjištěno 698 nelegálně tranzitujících migrantů, z toho u 546 osob byl odhalen vstup přes pozemní hranici se Slovenskem. „Spolupráce se Slovenskem při ochraně hranic funguje velmi dobře. S ohledem na zkušenost s rychlým nárůstem tranzitní nelegální migrace v létě loňského roku situaci neustále monitorujeme a průběžně vyhodnocujeme. V tuto chvíli máme situaci pod kontrolou a neplánujeme žádné podstatné změny. Pokud by k nim však došlo, budeme vše samozřejmě koordinovat se slovenskou stranou,“ uvedl po jednání Vít Rakušan a doplnil, že oproti druhému pololetí loňského roku jsou v letošním roce hodnoty tranzitní nelegální migrace zatím stabilizované na relativně nízké úrovni.

Ministři také diskutovali o tom, jak posilovat odolnost celé společnosti vůči různým novým hrozbám, které se objevují, včetně kyberkriminality, útoků v digitálním prostředí nebo šíření dezinformací. Toto téma vyžaduje zapojení dalších resortů, jako jsou ministerstva školství, aby novým tlakům dokázaly účinně čelit i nové generace.

Dalším tématem byla nová smlouva o policejní spolupráci, která nahradí současným potřebám již nevyhovující platnou smlouvu z roku 2004. Tento komplexní dokument bude obsahovat všechny moderní instituty spolupráce bezpečnostních sborů, například přeshraniční zásahy při bezprostředním ohrožení života či zdraví osob na území druhého státu, spolupráci při dočasném znovuzavedení kontrol na společných státních hranicích nebo úpravu předávání osob mezi smluvními státy.

Klára Dlubalová
odbor komunikace

vytisknout  e-mailem