Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra jednal s Asociací krajů o možné pomoci s evakuovanými Afghánci

Dnes, 19. srpna 2021, se sešel ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s předsedou Asociace krajů a jihočeským hejtmanem Martinem Kubou. Tématem jednání byl další vývoj v otázce afghánských občanů, kteří spolupracovali s českou ambasádou v Kábulu, respektive s českými ozbrojenými silami. Ministr vnitra hejtmana Kubu informoval o možných variantách jejich dalšího setrvání v České republice včetně možnosti vstupu do azylového řízení a v této souvislosti i o fungování Státního integračního programu. Rovněž jej požádal o zahájení výměny informací v případě, že se města a obce budou obracet na Asociaci krajů s nabídkou pomoci. 

Před Ministerstvem vnitra stojí úkol postarat se o evakuované afghánské spolupracovníky. V případě, že se evakuovaní Afghánští občané rozhodnou v České republice požádat o mezinárodní ochranu, bude zahájeno azylové řízení. Osoby, kterým bude mezinárodní ochrana udělena, pak mohou vstoupit do Státního integračního programu. Tento stěžejní nástroj integrace v ČR úspěšně funguje již více než 25 let.
 
„Evakuovaní občané jsou nyní v objektech Armády ČR, kde podstupují desetidenní karanténu a rozhodují se o své budoucnosti. Ministerstvo vnitra s nimi poté povede pohovory“, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček s tím, že se aktuálně nenacházíme pod časovým tlakem.
 
Právě Státní integrační program představil ministr vnitra Jan Hamáček na dnešním jednání předsedovi Asociace krajů Martinu Kubovi a požádal jej o informování i ostatních hejtmanů. Další bodem dnešní schůzky bylo nastavení principu komunikace mezi Ministerstvem vnitra, Asociací krajů a městy a obcemi. Pomoc samospráv je totiž v procesu integrace cizinců rovněž neocenitelná, jak se ukázalo v minulosti v řadě podobných případů, například při pomoci běloruským uprchlíkům.
 
 
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem