Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr navštívil moderní operační středisko jihočeské policie

Už od poloviny září funguje na ředitelství jihočeské policie nové integrované operační středisko. Dnes, 6. listopadu 2014, jej navštívil i ministr vnitra Milan Chovanec. Cílem výstavby pracoviště bylo zvýšení efektivity operačního řízení a zajištění větší akceschopnosti policie jako jedné ze základních složek integrovaného záchranného systému (IZS), a to především v případě hrozby či řešení lecjaké mimořádné události.  

Je jasné, že nové středisko přispěje ke zvýšení ochrany životů, zdraví a majetku občanů," konstatoval ministr Chovanec. Policisté o svém moderním středisku právem hovoří jako o novém srdci jihočeské policie. Do integrovaného operačního střediska je totiž soustředěna tísňová policejní linka 158, a to z celého kraje. Operátoři z řad zkušených policistů zde vyřizují veškerá volání a příjem podnětů občanů. A mají na to skutečně dostatek prostoru. Telefonáty mohou vyřizovat až na jedenácti pracovištích vybavených nejmodernější technologií. V záloze mají další tři pracoviště vyhrazená pro různá bezpečnostní opatření a řízení mimořádných událostí. „Jsem velice rád, že se česká policie může pochlubit tou nejmodernější technikou, která snese srovnání ve světovém měřítku. Je však škoda, že takto nejsou vybavena všechna tuzemská střediska,“ řekl ministr. „Pevně doufám, že budu taková místa u naší policie navštěvovat stále častěji,“ dodal poté, kdy byl seznámen s technikou a například tím, jak středisko komunikuje s Hasičským záchranným sborem. „Jsem spokojen.“

Ročně operační středisko odbaví více než 130 000 hovorů. Na každé oznámení zpravidla vyjede policejní hlídka. Měsíčně tak jihočeští policisté reagují na zhruba 11 000 oznámení. Operační důstojníci mohou navíc sledovat pohyb a řídit činnost hlídek po celém kraji.

S výstavbou se začalo už před čtyřmi lety a úplné dokončení se předpokládá v polovině roku 2015. Hotové jsou zatím dvě ze tří etap realizace. Čeká se totiž na propojení střediska s Národním informačním systémem IZS. 

Celý tento rozsáhlý projekt v celkové hodnotě téměř 77 milionů Kč je financován z rozpočtu policie a fondů Evropské unie. Bezmála jedenačtyřicet milionů korun vydala na výstavbu policie, zbytek byl vybrán z kasy EU. 

Petra Kučerová
zástupkyně ředitelky odboru tisku a public relations

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem