Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr Chovanec: Není možné, abychom stíhali pouze bílé koně

Ministr vnitra Milan Chovanec se dnes, 22. dubna 2014, v Senátu Parlamentu České republiky zúčastnil odborného kolokvia na téma „Prokazování původu majetku a jeho odčerpávání“. Setkání politiků a právních a finančních expertů bylo především diskusí o podobě budoucí legislativní normy, která by zajistila postihování některých závažných forem hospodářské kriminality i možnost majetek získaný nelegálním způsobem zabavit. 

„Diskuse, která se o problematice prokazování původu majetku vede, je pro nás velmi cenná,“ řekl ve svém projevu ministr vnitra Milan Chovanec a dodal: „Pokud si někdo pořídí dům v hodnotě 20 milionů a z jeho daňových přiznání vyplývá, že v uplynulých 10 letech zdanil sotva 300 tisíc, pak by měl dokázat, jakým způsobem takového majetku nabyl.“
 
Ministr vnitra rovněž ve svém příspěvku podpořil implementaci zkušeností z vyspělých zemí do našeho právního řádu. „Taková právní norma nebude ničím novým, Evropa nám již v mnoha směrech ukázala cestu,“ potvrdil ministr s tím, že bude podporovat model, který se blíží francouzské právní úpravě.
 
Daňové úniky by měly detekovat finanční úřady prostřednictvím svých finančně-analytických útvarů. Milan Chovan se vyslovil i pro to, abychom v budoucnu důsledně postihovali také přípravu trestného činu krácení daně. „Není možné, abychom stíhali pouze bílé koně a skuteční původci obrovských daňových úniků se postihu vyhnuli,“ uzavřel ministr vnitra.
 
Vedle ministra vnitra se kolokvia, kterému předsedal senátor Miroslav Antl, zúčastnili mimo jiné i ministr bez portfeje a šéf Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier, ministryně spravedlnosti Hana Válková, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebo děkan Právnické fakulty UK Aleš Gerloch.


 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations
Odkazy do noveho okna

f_04

Autor: Renata Lucková 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem