Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvu vnitra nikdy nešlo o čerpání evropských dotací na rozvoj vysokorychlostního internetu, ale o roli národního koordinátora

V odkazu na dnešní tiskovou zprávu Úřadu vlády k vysokorychlostnímu internetu Ministerstvo vnitra zdůrazňuje, že mu vždy šlo o plnění role Národního koordinátora rozvoje sítí nové generace, tedy zejména o potřebné zmapování dostupnosti sítí vysokorychlostního internetu. To je mj. nutné z důvodu zabezpečení přenášení dat v souvislosti s podmínkami zákona o kybernetické bezpečnosti. 

Z tohoto úhlu pohledu vítáme dnešní dohodu o vzniku Národního koordinátora rozvoje sítí nové generace, který bude v gesci Ministerstva vnitra. Ministerstvu vnitra nikdy primárně nešlo o samotné čerpání peněz z evropských dotací, ale o nastavení systému, který bude fungovat ve prospěch občanů ČR. Finance na vznik národního koordinátora bude resort vnitra hledat ve vlastních zdrojích.
 
Národní koordinátor bude odpovědný za mapování veřejných i neveřejných sítí, bude určovat tzv. bílá místa, kde infrastruktura vysokorychlostního internetu není dostupná, nebo bude vyhodnocovat její dostupnost. Pro sítě ve vlastnictví státu, tedy pro neveřejné sítě, bude navíc určovat strategii a architekturu rozvoje.
 
Teď je plně na odpovědnosti Ministerstva průmyslu a obchodu, aby urychleně vypracovalo Národní plán rozvoje sítí nové generace v takové podobě, aby splňoval veškeré požadavky Evropské komise a mohlo dojít k úspěšnému čerpání dotací z operačního programu PIK.
 
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem