Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra zahájilo projekt Národní digitální archiv

Náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví František Vavera a ředitelka Národního archivu Eva Drašárová dnes 9. února 2011 oficiálně zahájili projekt Národní digitální archiv. Národní archiv tímto krokem naplňuje „Strategie efektivní veřejné správy a Smart Administration v období 2007–2015“. 

Díky tomuto projektu budou elektronické dokumenty bezpečně uchovány, zpřístupněny veřejnosti a budou trvale udržitelné. Projekt Národní digitální archiv odpovídá na vzrůstající zájem veřejnosti o poskytování informací vzdáleným přístupem. Uložené archiválie budou dostupné z jakéhokoliv místa a v nesrovnatelně kratším čase, než tomu bylo doposud. Zároveň také ušetří čas i peníze. V oblasti archivnictví umožní reagovat na očekávaný enormní nárůst elektronických dokumentů ze strany veřejné správy i soukromého sektoru.
 
Projekt bude realizován za použití nejmodernějších a inovativních technologií a přispěje ke zvyšování kvalifikace a konkurenceschopnosti u dodavatelů služeb i zaměstnanců partnerů projektu. Představení projektu zahájil náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví František Vavera těmito slovy: „Jsem přesvědčen, že realizace projektu Národní digitální archiv je nutností. Pokud by k ní nedošlo, všechny výstupy související s elektronickými výstupy navazujících projektů, jako jsou datové schránky, Czech POINT a podobně, bychom museli tisknout a ukládat jako tuny papíru. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na téměř sedmileté přípravě tohoto projektu podíleli.“
 
Projekt Národního digitálního archivu vzniká v rámci základního rámce služeb eGovernmentu, který je součástí konceptu vládního dokumentu nazvaného Smart Administration. Ten podporuje projekty směřující k lepší veřejné správě v letech 2007–2015 prostřednictvím evropské finanční podpory – Integrovaného operačního programu a Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
 
V současné době se předpokládá ukončení projektu Národní digitální archiv v prosinci 2013, financovaný je z Integrovaného operačního programu. Projekt se bude realizovat v místě hlavního pracoviště digitálního archivu na Chodovci a jako záložní bylo zvoleno pracoviště v jižních Čechách.
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations
Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem