Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra vydává příručku pro nové zastupitele obcí "Jsem zastupitel/ka"

Ministerstvo vnitra připravilo publikaci pro nové zastupitele obcí "Jsem zastupitel/ka". Publikace nabízí především novým zastupitelům praktickou pomůcku pro základní zorientování se v problematice výkonu funkce zastupitele obce a fungování správy obce. Užitečná ale bude i pro ostatní zastupitele. 

Publikace se věnuje takovým tématům, jakými jsou například odpovědnost zastupitele, střet zájmů nebo systém odměňování, dále se zaměřuje na základy fungování správy obce. V přehledných kapitolách tak jsou například zpracovány otázky hospodaření a nakládání s majetkem obce, vydávání právních předpisů obce nebo struktura orgánů obce. Publikace v neposlední řadě obsahuje řadu užitečných odkazů a kontaktů. To vše dohromady by mělo zastupitelům poskytnout praktického rádce, kterého budou využívat opakovaně. "Novým zastupitelům dodatečně gratuluji a přeji jim, aby své občany zastupovali co nejzodpovědněji. Oni mají za úkol řídit a rozvíjet svou obec, já zas, abych jim k tomu zajistil co nejlepší podmínky. Správa obce je komplexní a rozsáhlá problematika a doufám, že tato příručka pomůže novým zastupitelům k rychlejší orientaci v oblastech, se kterými se při výkonu své funkce setkají," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Ministerstvo vnitra připravilo publikaci v elektronické i tištěné verzi. Elektronickou verzi zašleme starostům všech obcí se žádostí o její další rozeslání zastupitelům. Tištěnou verzi budeme distribuovat v první polovině listopadu na úřady obcí s rozšířenou působností, kde si ji budou moci obce daného správního obvodu vyzvednout.

Vydání publikace Jsem zastupitel/ka je jednou z podpůrných aktivit, kterou se Ministerstvo vnitra snaží pomoci zastupitelům obcí v řádném a odpovědném výkonu této důležité funkce. Ministerstvo aktuálně připravuje vzdělávací program Zastupitel v kurzu, který se soustředí zejména na zvyšování znalostí obecních zastupitelů v oblasti finančního řízení. V roce 2019 přibude v rámci tohoto programu nový užitečný kurz, který se bude věnovat postavení obecních zastupitelů v systému veřejné správy.

  

Klára Pěknicová
pověřena řízením odboru tisku a public relations

  

vytisknout  e-mailem