Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra představilo plán boje s korupcí

Ministr vnitra Radek John, policejní prezident Oldřich Martinů a předsedkyně poradního sboru ministra vnitra pro boj s korupcí Markéta Reedová představili opatření v boji proti korupci.  

 Dne 14. září 2010 se konala tisková konference k protikorupčním opatřením plánovaným  Ministerstvem vnitra. Konferenci zahájil ministr vnitra Radek John slovy: „Jako místopředseda vlády a ministr vnitra se cítím být zodpovědný za plnění protikorupčního závazku této vlády a jsem připraven učinit všechny nezbytné kroky, kterými tento cíl naplníme. Vládě jsme vyšli vstříc v rozpočtové prioritě, a proto očekáváme, že nyní podpoří ona nás dostatečnými finančními prostředky.“

 
Poté, co Markéta Reedová představila poradní sbor ministra vnitra pro boj s korupcí a jeho činnost, prezentoval ministr John protikorupční strategii, která je jednou z hlavních priorit vlády. Představil soubor legislativních a nelegislativních opatření, která budou předkládána postupně v jednotlivých etapách.
 
Nově bude zřízen institut policejního ombudsmana. Ombudsman, na nějž se budou moci obracet řadoví policisté, bude dostávat kopie všech stížností policistů nadřízeným k projednání a dohlížet na jejich prošetření.
 
Policejní prezident Oldřich Martinů seznámil přítomné s novým metodickým pokynem pro policisty, což je sjednocující návod, jak šetřit korupční kauzy ze strany policie. „Cílem Policie ČR je, aby žádné korupční jednání nezůstalo policií neprošetřené a soudy nepotrestané. Manuálem chceme zvýšit oznamovatelnost korupčních případů. Samotným oznamovatelům poskytneme ochranu.“
 
Policie v příštím roce zredukuje počet policistů působících na policejním prezidiu o jednu třetinu a peníze původně vyčleněné na jejich platy použije na protikorupční opatření a zdvojnásobení odměn policistům, kteří úspěšně vyšetří korupční případy.  Bude také připraven program pro posílení Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (výběr expertů, jejich školení a také zlepšení technického vybavení).
 
Na tiskové konferenci byl představen Protikorupční manuál pro občany z dílny Ministerstva vnitra, který mimo jiné odpovídá na základní otázky jako:
  • kde a jak oznamovat korupci
  • co dělat, když někdo po občanovi požaduje úplatek
  • jak zákon ochrání oznamovatele korupce.
 
 
Jiří Reichl
ředitel odboru a tiskový mluvčí 

vytisknout  e-mailem