Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra nesouhlasí se závěry kontroly NKÚ. Základní registry fungují v bezodstávkovém provozu

Ministerstvo vnitra trvá na tom, že prostředky vynaložené na provoz a rozvoj základních registrů byly vynaloženy účelně a registry plní svou roli v bezodstávkovém provozu. Závěry Nejvyššího kontrolního úřadu jsou nesprávné, úřad navíc špatně vyhodnotil důkazy, které resort vnitra předložil. 

Nejvyšší kontrolní úřad v závěrech kontroly prostředků vynaložených na provoz a rozvoj základních registrů v letech 2015–2022 mimo jiné tvrdí, že systém základních registrů nesplňuje požadavky na úroveň digitalizace. Ministerstvo vnitra podle NKÚ nezajistilo bezodstávkový provoz a prostředky na provoz a rozvoj vynaložilo nehospodárně. Tato tvrzení nejsou pravdivá.

Prostředky vynaložené na provoz a rozvoj základních registrů byly vynaložené účelně pro zajištění zákonných požadavků definujících odpovědnost za provoz, bezpečnost a rozvoj základních registrů. Základní registry tak plnily a plní svou centrální roli a dodávají referenční údaje státu. Stejně tak není pravda, že by některé úřady kvůli údajnému nezajištění bezodstávkového provozu vynaložily neúčelně desítky milionů Kč. Bezodstávkového provozu tak, jak je chápán v IT prostředí, bylo dosaženo. V případě plánovaných úprav je totiž systém zcela funkční a uživatel nepozná rozdíl. V případě mimořádných odstávek může být systém nedostupný pouze v řádu jednotek či nižších desítek minut.

Rovněž se resort vnitra ohrazuje proti údajné závislosti na konkrétním dodavateli. Vzhledem k tomu, že základní registry plní svou roli i v oblasti spolupráce s bezpečnostními složkami, jednalo se o zajištění podpory provozu a rozvoje ověřenými dodavateli, jak to je u obdobných systémů obvyklé.

Ministerstvo vnitra trvá na tom, že NKÚ dostatečně prokázalo hospodárnost vynaložených prostředků. NKÚ během kontroly opomenul a nesprávně ohodnotil důkazy předložené MV a k nehospodárnosti by naopak vedly některé postupy navrhované NKÚ. Přestože systém základních registrů už od roku 2023 nespadá pod MV, resort vnitra se závěry kontroly nesouhlasí.


Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra
10. 6. 2024

vytisknout  e-mailem