Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo pošle na humanitární pomoc 20 milionů korun

Na návrh Ministerstva vnitra vláda dnes, 23. dubna 2018, schválila priority humanitárního programu MEDEVAC na rok 2018. Prioritními oblastmi pomoci jsou region Blízkého východu, Sahelu a Ukrajiny. Ministerstvo vnitra také poskytne prvních 20 milionů Kč na konkrétní projekty. Celkový rozpočet programu MEDEVAC na rok 2018 je 60 milionů Kč. 

Prioritní oblastí programu MEDEVAC s ohledem na situaci syrských uprchlíků zůstává jako v minulém roce region Blízkého východu. Dalšími oblastmi, kam bude pomoc směřovat, je region širšího Sahelu v Africe a Ukrajina. Všechny priority vycházejí ze současné migrační a humanitární situace. Pomoc půjde hlavně do zemí, které jsou zdrojem migrace do EU, do zemí prvního vysídlení a do zemí, které se na svém území potýkají s důsledky velkého množství vnitřně vysídlených obyvatel.

Vláda dnes kromě priorit programu MEDEVAC rozhodla o čtyřech finančních darech v celkové výši 20 milionů korun,“ uvedl ministr vnitra Lubomír Metnar. Částka 5 milionů Kč půjde na podporu poskytování zdravotní péče v Libyi, 5 milionů Kč přispěje ke zvyšování kvality poskytované zdravotní péče na východní Ukrajině. Dalších 5 milionů Kč je určených na 3D tisk zdravotnických potřeb pro zdravotnická zařízení v Iráku a posledních 5 milionů Kč půjde na zvýšení dostupnosti zdravotní péče v oblasti reprodukčního zdraví v Nigeru.

Program MEDEVAC

Program MEDEVAC je vládní zdravotně humanitární program České republiky, který se od roku 1993 zaměřuje na poskytování lékařské péče zranitelným skupinám obyvatelstva v regionech zasažených humanitární krizí či přírodní katastrofou nebo v místech, kde není dostupná specializovaná odborná péče. Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům (převážně ženám, dětem a starším osobám), kteří se nacházejí ve vážném zdravotním stavu nebo jimž jejich zdravotní stav neumožňuje vést důstojný život. Program MEDEVAC se zaměřuje na pacienty s takovým typem onemocnění, které si nevyžádá intenzívní léčbu v řádech několika let, ale jedná se o pacienty, pro které léčení v ČR nebo operace v zahraničí znamená podstatnou změnu jejich zdravotního stavu (záchranu života anebo zásadní zvýšení jeho kvality). Pro rok 2018 je v rámci programu MEDEVAC vyčleněno 60 milionů Kč.

Marika Vitnerová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem