Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerská Troika EU - Ukrajina zasedala v Lucemburku

Dne 3. června 2009 v Lucemburku zasedala ministerská Troika EU - Ukrajina ve složení ministrů vnitra a spravedlnosti. 

Evropskou unii na jednání zastupoval ministr vnitra Martin Pecina, ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, generální ředitel pro spravedlnost, svobodu a bezpečnost Evropské komise Jonathan Faull a zástupci Eurojustu a Frontexu. Jednání se zúčastnili i reprezentanti Švédska, které převezme předsednictví Rady EU po České republice. Ukrajinskou delegaci vedl ministr spravedlnosti Mykola Oniščuk a náměstek ministra vnitra Vasyl Marmazov.
 

Témata jednání:

 • boj proti korupci,
 • boj proti organizovanému zločinu (drogy, obchod s lidmi, praní špinavých peněz),
 • migrace a azyl,
 • vízová politika.
   

"Oblast spravedlnosti, svobody a bezpečnosti je klíčovou částí našeho partnerství, čelíme společným výzvám v oblasti mobility i bezpečnosti," uvedl Martin Pecina.
 

Migrace a azyl

Na dnešním jednání ministři zhodnotili stav naplňování Akčního plánu v oblasti migrace a azylu. "Problematika azylu, migrace a řízení ochrany státních hranic je velmi důležitá. V diskusi jsme navázali na konferenci 'Budování migračních partnerství', která se konala v dubnu v Praze. Ta potvrdila odhodlání zúčastněných států posílit vzájemné vztahy, řešit migrační problémy společně, respektovat vzájemné potřeby. Společná deklarace vyváženě definuje prvky naší zlepšené spolupráce v oblasti nelegální migrace, návratů, legální migrace, integrace a migrace a rozvoje. Důležitým závěrem dnešního jednání bylo společné odhodlání pokračovat v setkáních, která se budou naplňováním cílů jednotlivých tematických oblastí Společné deklarace zabývat," dodal ministr vnitra.
 

Boj proti organizovanému zločinu

Toto téma je společným cílem spolupráce mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Ministři se shodli, že organizovaný zločin představuje hrozbu, která překračuje hranice států a které musíme čelit společně. Jednání se v rámci tohoto bloku soustředilo na následující konkrétní oblasti:

 • implementaci revidovaného akčního plánu - ukrajinská strana informovala o konkrétních vnitrostátních krocích,
 • evropskou spolupráci při potírání organizovaného zločinu, počítačové kriminality, obchodu s lidmi, obchodu s drogami - diskuse o novém vývoji na obou stranách,
 • prezentaci výsledků českého předsednictví v těchto oblastech.
   

Vízová politika

Obě strany se shodly na potřebě pokračování dialogu s cílem vytvořit podmínky pro bezvízový styk občanů Ukrajiny při cestách do Evropské unie. Ministrům byly předloženy závěry jednání na vysoké úrovni shrnující dosavadní výsledky vízového dialogu ve všech čtyřech blocích a nastiňující možnosti dalšího postupu v dané oblasti.

Během jednání byl zdůrazněn význam řádné implementace dohod o readmisi a vízové facilitaci. I přes některé nedostatky jsou tyto smlouvy nástrojem přispívajícím k rozvoji kontaktů mezi lidmi a v boji proti nelegální migraci.

  

Markéta Matlochová
tisková mluvčí MV pro CZ PRES

  


4. června 2009

vytisknout  e-mailem