Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Originalita měst a obcí: Minimalismus, či zdobnost

Hynek Beran, Marek Přecechtěl, Jana Žampová zhodnotili grafiku a přehlednost stránek kandidátů na Parádní web ve třetím kole.
 
Křižany
Hynek Beran: Kladně hodnotím přehlednost a barevné sladění webové prezentace obce Křižany. Avšak stránky nezapřou redakční systém Vismo. Vismo jako takové není špatné (splní svůj účel), ale uspořádání stránky prezentace se podobně opakuje i u jiných prezentací měst a obcí.
Marek Přecechtěl: Webová prezentace obce Křižany při zběžném pohledu vábí příjemným sladěním barev a grafiky. Při podrobnějším pohledu šablona postrádá, celkem nepochopitelně, funkční záhlaví. Ne že by stránka neměla horní opakující se oblast – v tomto případě s vyhledávacím políčkem a fotografiemi, ale nikde se náhodný návštěvník nedozví, kde to vlastně je. Neexistuje žádné logo, erb či text, přes které by se dalo vrátit z jakékoliv zanořené stránky na úvod. Jasně, namítnete, na úvodní stránce je přece nad aktualitami uvedeno „Vítejte v Křižanech“, ale to k vytvoření identity stránek nestačí. Hlavní navigace je v prezentaci řešena přes vertikální víceúrovňové menu společně s drobečkovou navigací. Text je dobře čitelný, kontrastní. Řazení článků přehledné. Stránka obsahuje nadbytečné informace o počasí či kalendářním svátku.
Jana Žampová: Web nabízí návštěvníkovi rozsáhlý výběr informací, které se dotýkají mnoha stránek života obce. Hlavní menu je podle mého zbytečně dlouhé, jistě by šlo zjednodušit. Například Křižanské festivaly mohou být zařazené v kultuře, už proto, že další banner na festivaly je v hlavičce webu. Odkaz na Hlášení místního rozhlasu je dokonce prázdný. Více informací bych očekávala pro návštěvníky obce. Tipy na výlety jsou zpracovány velmi pěkně.
 
Hynek Beran: Líbeznice mají přehledný web, rychle se zorientujete. Obsah je zpřístupněn pod licencí Creative Commons. Pro oko jsou trochu chaotické oblasti Oči na stopkách nebo Ocenění
Marek Přecechtěl: Líbeznice se ve srovnání s obcí Křižany nebojí použít svůj erb v záhlaví stránek společně s několika fotografiemi a vyhledávacím polem. Webová šablona Líbeznic je moderní, kontrastní, barevně vyvážená, přehledná. Prezentace bezvadně funguje bez zbytečných kudrlinek, barevných přechodů a stínů. Navigace je řešena přes horizontální menu, spolu s drobečkovou navigací, odkazy vertikálními a v zápatí stránek. Typografie je přehledná, s vhodně zvoleným písmem, velikostí a výškou řádku.
Jana Žampová: Web Líbeznic je příjemný a přehledný. Úřad své občany dobře informuje nejen na webu města, ale i na sociální síti. Líbí se mně možnost přidat vlastní pozvánku na akci. Zajímavý je místopis obce. K webu nemám žádných připomínek.
 
Radimovice
Hynek Beran: V jednoduchosti je síla. Vše souměrné, dominantní barva odstíny šedé. Okamžitě se zorientujete. Návštěvník s mobilním zařízením také nepřijde zkrátka, vše zajistí responzivní design. Rozhodně chválím obec za zpřístupnění obsahu webu pod licencí Creative Commons.
Marek Přecechtěl: Dvousloupcová prezentace Radimovic s naprostým minimem grafiky je přesto přehledná, funkční. Možná by se administrátoři mohli zamyslet, zda tu strohost alespoň na úvodní straně neprolomit ilustračními fotografiemi u anotací článků. Přidaná hodnota webové šablony obce Radimovic spočívá v jejím responzibilním přizpůsobování rozlišení zvláště pro prohlížení stránek na telefonech a tabletech. Hlavní navigace je řešena přes horizontální menu, které je doplněno o drobečkovou navigaci, vertikální odkazy a kontakt v zápatí stránek.
Jana Žampová: Pěkný, moderně pojatý web, s přehledně členěnými informacemi. Obec skvěle informuje své občany, materiály jsou mezi sebou
vhodně propojené. Všechny informace, které jsem potřebovala vědět, jsem nalezla, používání webu je velmi intuitivní. Pěkně zpracované jsou i informace pro návštěvníky obce. Doporučila bych pouze do webu přidat vyhledávač.
 
Hynek Beran: První zobrazení webové prezentace obce Rapotín doprovázelo nadšení. Zajímavý nápad s „foto-promítačkou“ v rozvinutém pergamenu udělal své. Po chvíli se však dostavilo zklamání z příliš mnoha informací na úvodní stránce, která ztrácí svoji přehlednost i vzhledem k použití čtyř sloupců. Novému návštěvníkovi určitě chvíli trvá, než se zorientuje. Příliš mnoho prvků na úvodní stránce odvádí pozornost od úmyslu, proč návštěvník na tyto stránky přišel. Ale mohu se mýlit.
Marek Přecechtěl: Webová navštívenka obce Rapotín patří do kategorie funkční, ale bez jakékoliv invence či snahy o originalitu. Jde o klasickou čtyřsloupcovou šablonu, která nás bude u obecních a městských prezentací provázet asi ještě velmi dlouho. Navigace je řešena přes vertikální víceúrovňové menu v levém sloupci. Uprostřed stránky se nachází vlastní obsah. V záhlaví pod erbem je velká fotografie panoramatu obce s probíhající slideshow několika menších záběrů. Pozvolný žluto-hnědý barevný přechod, který zasahuje pod vlastní text článků, snižuje pozornost čtenářů na vlastní obsah. Dále bych upozornil na nevhodné nadužívání rámečků, nestejnou sazbu a ořez náhledových obrázků či dvojité podtržení některých nadpisů aktualit. Chválím povedené zápatí stránek po grafické i obsahové stránce. Po kliknutí na odkaz „zobrazit více“ – při procházení aktualit – se neotevře nová stránka s vybranou aktualitou, ale znovu celý seznam aktualit s rozšířeným textem „rozkliknutého“ článku bez jakéhokoliv grafického zvýraznění. Přišlo mi to velmi matoucí. Pokud chcete používat na stránkách originální postupy, musí být srozumitelné, dobře zvládnuté či všeobecně zaužívané.
Jana Žampová: Web Rapotína disponuje příliš zdobným designem, což ale nijak neubírá na jeho přehlednosti. Uživatel se na webu dobře zorientuje. Obec poskytuje celou řadu informací, bez problémů a rychle jsem našla ty, které jsem hledala. Pěkně zpracované jsou životní situace občana, kterých je nepřeberné množství. Skvělá práce. Za nedostatek považuji podtrhávání textu v případě, že není odkazem, a naopak některé odkazy podtržené (ani nijak jinak zvýrazněné) nejsou. Na titulní stránce zbytečně zabírají místo vsuvky s datem, časem a informací, kdo má svátek.
 
Hynek Beran: Na první pohled se mi minimalistické prostředí webové prezentace obce Sadov líbilo. Orientace na stránkách je vcelku rychlá. Hodnotím jedinečné pojetí prezentace. Aktualizace stránek, co se týče dění v obci, však trochu zaostává za ostatními weby soutěžících. Nebo se toho tolik v obci neděje či jsem se špatně zorientoval?
Marek Přecechtěl: Neortodoxní úvodní strana obce Sadov slouží zároveň jako zjednodušený rozcestník do webu obce, knihovny a TJ Sokola. Zajímavá úvodní grafická koláž však není náležitě využita v nižších úrovních obecního webu. Navigace stránek je řešena přes víceúrovňové horizontální menu. V záhlaví stránek chybí jednoznačné označení identity obce, například erb, logo či text s odkazem na úvodní stranu.
Jana Žampová: Stránky obce Sadov mají jednodušší a přehlednou strukturu. Web ale postrádá například vyhledávač, mapu stránek, povinně zveřejňované informace. Kontakty zveřejněné formou obrázku nejsou šťastné řešení. Po grafické stránce není téměř co hodnotit, web působí jako nedopracovaný. Škoda, že kalendář akcí není naplněn, i když se v Novinkách a na Facebooku akce objevují. Pozitivně hodnotím zpracované tipy na výlety, jen bych je doplnila nějakou fotografií.
 
Blovice
Hynek Beran: U Blovic bych řekl: No jasně, Galileo! Podobně složený web má třeba i v tomto kole obec Rapotín. A proto se nebudu opakovat.
Marek Přecechtěl: Základní barevnost webu města Blovice je postavena na odstínech modré a hnědé barvy. Světle hnědé pozadí pod textem snižuje čitelnost, ale je to v únosné míře. Horší jsou malé rozestupy mezi řádky, husté řádkování, text se příliš slévá, nedokonalá sazba obrázků a odstavců v některých sekcích. Stránky obsahují zjednodušenou podobu pro seniory. Navigace je vyřešena přes horizontální víceúrovňové menu (úvod, občan, turista, kontakty a senioři) doplněné o vertikální odkazy.
Jana Žampová: Web Blovic obsahuje velké množství údajů a pozitivně hodnotím, že jsou mezi sebou i vhodně propojené. Moc pěkně jsou zpracované informace pro seniory. Musela jsem se však déle orientovat a déle hledat informace. Web graficky působí velmi roztříštěně. Už titulní stránka obsahuje velké množství informací, z nichž některé mohou být součástí menu, zde nemusí být vůbec: například kdo má svátek, datum a čas. Stálo by za úvahu stránky zjednodušit a sladit, protože je na čem stavět.
 
Bruntál
Hynek Beran: Grafika města Bruntál minimalistická, ale oči přeskakují „zleva doprava“. Stránce by slušelo méně aktualit. Sloupec ocenění je sice hezká věc, ale nevím, zda jsou informace tohoto typu hodny úvodní stránky. Je to věc vkusu.
Marek Přecechtěl: Grafické ztvárnění internetové prezentace města Bruntál představuje vyvážený kompromis mezi konzervativním pojetím a dostatečně poutavým způsobem předání informací. Rozsáhlá navigace je vyřešena přes horizontální odkazy úřad, podnikatel, návštěvník spolu s vertikálním víceúrovňovým stromem odkazů. Text je dobře čitelný, kontrastní. Sazba článků, obrázků a odkazů je přehledná.
Jana Žampová: Web Bruntálu disponuje množstvím informací, každý z návštěvníků si zde určitě najde své. Stránky jsou uživatelsky přehledné i přesto, že by se některé části menu daly zjednodušit. Líbí se mně sdílení jednotlivých článků na sociálních sítích. Pěkná je rovněž možnost online zadávání akcí do kalendária. Ilustrační obrázky v sekcích Občan, Podnikatel a Městský úřad bych doporučovala nahradit fotkami přímo z Bruntálu. Rovněž tak je například možné přesunout starší tiskové zprávy pocházející z let 2003 a 2004 do rubriky, která soustřeďuje archivní dokumenty. Také v případě ocenění, která byla udělena městskému úřadu a jsou zveřejněná na titulní stránce, doporučuji ponechat už jen ta aktuální.
 
Mariánské Lázně
Hynek Beran: Mariánské Lázně jsou ukázkou toho, co dokáže dobře zvolená fotografie v záhlaví. Podle mého názoru pozvedne a táhne celou grafiku webu. Díky tomu se už návštěvník může dále více soustředit na informace, které mají v rámci celého webu větší váhu. Dobře zvoleno!
Marek Přecechtěl: Mariánské Lázně se jako lázeňské město mohou opřít o zajímavou historii a památky, čehož tvůrci stránek velmi citlivě využívají. Příjemně zvolené ladění v barvách modré s odstíny šedé a žluté krásně doplňují hlavní fotografie (barvy praporu města). Sazba aktualit, článků a dalšího obsahu není špatná, ale zdaleka se jí nevěnuje tolik pozornosti a péče, kolik by si zasloužila. Navigace je řešena přes obligátní vertikální víceúrovňové menu s drobečkovou navigací.
Jana Žampová: Webové stránky města Mariánské Lázně jsou příjemné a přehledné, nekladou žádné překážky při vyhledávání informací. Poskytují občanům i návštěvníkům množství informací, pouze u některých dokumentů, především z úřadu, postrádám sdělení, kdo materiál vložil, na koho se mohu případně obrátit s dotazem. Úřední deska je přehledně členěná.
 
Olomouc
Hynek Beran: Standardní prezentace Olomouce je vcelku přehledná. Jen bych úvodní stránce vytkl počet aktualit. Odkazy v podobě obrázků obklopující z levé a pravé strany aktuality mohou odvádět pozornost od aktuálních informací.
Marek Přecechtěl: Město Olomouc si dává na webových stránkách velmi záležet, výsledek stojí za to. Počínaje logem, typografií, sazbou článků, fotografiemi a moderními prvky navigace konče. Vše je dotaženo do nejmenších detailů. Navigace na stránkách je rozdělena na hlavní horizontální část: občané, turisté, podnikatelé, média a doplněna o drobečkovou navigaci. Vertikální menu je rozděleno podle potřeby na dvě části. Část navigace je umístěna do ilustračního obrázku dané sekce. Zápatí stránek obsahuje sadu odkazů do často navštěvovaných sekcí. Stránky města také existují ve verzi pro mobilní telefony a tablety. Celkem unikátní funkcí jsou odkazy na QR kódy URL adres právě otevřené stránky. Rozhodně doporučuji k důkladnější návštěvě.
Jana Žampová: Web Olomouce je moderně pojatý, přehledný a přístupný, neklade uživateli překážky. Všechny informace jsou vhodně strukturované a vzájemně propojené. Nemám žádné zásadnější výhrady. K tomu, co jsem potřebovala najít, jsem se rychle a bezproblémově dostala. Líbí se mně i turistický portál. Ačkoliv není předmětem hodnocení, vhodně stránky Olomouce doplňuje a přitáhne k nim další velkou skupinu návštěvníků.
 
Teplice
Hynek Beran: Teplice mě překvapily jednoznačně v jednoduché orientaci na jejich stránkách. Tady se NIKDO neztratí. Informace jsou důležitější než grafika, která ovšem neztrácí krok, i když je minimalistická.
Marek Přecechtěl: Prezentace města Teplic jde svou cestou. Využívá čtyřsloupcový design stránek s velkým obrázkem v pozadí. V záhlaví nechybí logo, jméno města a vyhledávací pole. Následuje souhrn pěti posledních aktualit. Navigace je rozdělena na čtyři oblasti: chci se dozvědět, chci zařídit, chci kontaktovat, chci se bavit. V podstatě se nejedná o nic jiného než o klasický rozcestník používaný v jiných městech. Typografie, sazba, fotografie a použité grafické prvky jsou na velmi vysoké úrovni a perfektně spolu komunikují. Barevnost stránek ctí erb města.
Jana Žampová: Web Teplic je moderní a zajímavě členěný, což mu nijak neubírá na přehlednosti. Bohužel jej ještě čeká hodně naplňování a zdokonalování. Během hodnocení se mně například nepodařilo najít zápisy či usnesení ze zastupitelstva a rady města, nenašla jsem mapový portál Teplic. Rovněž bych předpokládala víc informací směrem k občanovi ze strany magistrátu. Životní situace nejsou popsány tak, jak by měly být, a očekávala bych jich víc. U tipů na výlety jsem se nic nedozvěděla, je to jen seznam bez jakéhokoliv dalšího popisu, fotografie nebo odkazu do mapy. Vzhledem k tomu, že Teplice jsou lázeňské město, bych zde očekávala cizojazyčné verze webu. Právě z důvodu malého množství informací hodnotím web nižším počtem bodů.
 
Úštěk
Hynek Beran: Tak to je jasně Vismo, říkám si hned, jak vidím některou prezentaci postavenou na tomto redakčním systému. V případě města Úštěk jsem však mile překvapen. Tohle a Vismo? Dobře zvolená stránka s chytlavou úvodní fotografií, volba jazyka a už jsem na hlavní stránce prezentace. Menu je přehledné, hned vím kudy kam.
Marek Přecechtěl: Při otevření prezentace města Úštěk se nejprve objeví strana volby jazykové mutace. Přitom
tato volba je v záhlaví na každé straně. Technicky lze daný výběr učinit za uživatele automaticky z nastavení internetového prohlížeče. Přestože je rozložení stránek „klasicky“ třísloupcové, obsahují několik oživujících prvků. Záhlaví s erbem města, prostorovým proužkem horizontálního menu a pěknou fotografií na pozadí, rolovací seznam aktualit. Navigace je řešena přes víceúrovňové horizontální menu doplněné o odkazy v levém a pravém sloupci vedle obsahu. Sazba vlastního obsahu působí konzistentně, text je kontrastní a dobře čitelný.
Jana Žampová: Web města Úštěk působí uživatelsky pěkně a přehledně a disponuje množstvím informací. Našla jsem bez problémů všechny informace, které jsem hledala. Doporučovala bych odstranit první (hnědou) stránku, jejíž funkci lépe vystihuje stránka následující. V sekci Městský úřad bych očekávala souhrnnější a konkrétnější informace, a to především v části Potřebuji na úřadě vyřídit, která občana zajímá nejvíc. Zprávy v záložce Vybíráme jsou naposledy z roku 2012, tiskové zprávy naposledy z roku 2013. Vyčerpávající jsou informace pro turisty.
 
Zábřeh
Hynek Beran: Stránky města Zábřeh jsou na první pohled přehledné, informace zcela jednoznačně vévodí celé prezentaci. Na úvodní stránce bych volil u článků perex, aby se nabízené aktuality ne zobrazovaly celé. Raději bych je doplnil miniaturní fotkou, která by obsahem korespondovala se zveřejněnou informací. Při kliknutí na menu bych upřednostnil rozbalovací menu a nikoliv hned rozbalené. Díky tomu menu ztrácí (podle mého názoru) na přehlednosti.
Marek Přecechtěl: Grafické ztvárnění prezentace města Zábřeh má několik na první pohled viditelných vad. Především je to problém se zarovnáním – tedy nestejnoměrné mezery mezi oblastmi jednotlivých sdělení či mezi sloupci. Hned na úvodní straně je vedle velkého loga Zábřehu s bílým pozadím oblast s aktualitami a šedým pozadím následována třetí oblastí s fotografií vloženou také na šedé pozadí. Ani jeden z informačních boxů nemá stejnou výšku. Působí to velmi rušivě. Obdobný nešvar je v zápatí stránek. Dále pak ve stránkách v nižších úrovních chybí jasná identita města – logo, erb, či jen název města. Velmi dlouhé odstavce textu také nelákají příliš ke čtení aktualit. Odstrašujícím příkladem je na úvodní straně aktualita s odstavcem, který má dvaadvacet řádků textu bez jakéhokoliv odřádkování. Navigace je přehledná – Zábřeh využívá horizontální víceúrovňové menu doplněné drobečkovou navigací.
Jana Žampová: Web Zábřehu má jednodušší strukturu, což určitě není na škodu. Informace by potřebovaly ale graficky sladit, materiály na mě působí dost nepřehledně, těžko se v nich orientuji. Úřad zveřejňuje velké množství životních situací občana, ale nemohu je vyfiltrovat na základní, rozšířené a úplné zobrazení. Doporučovala bych nepoužívat na webu zkratky. Občan neví, co je ŽO (živnostenské oprávnění), VHP (výherní hrací přístroj). Pokud bych se u některých materiálů chtěla na něco dotázat, musím si složitě úředníka nalézt v telefonním seznamu, odkaz „napsal uživatel“ není proklikávací. U kalendária akcí je pěkné, že si uživatel může zvolit vzhled, který mu vyhovuje.
 

Hodnocení porotců
 

Design a přehlednost:
Kategorie Města
Hynek Beran: 1. Úštěk, 2. Teplice, 3. Mariánské Lázně, 4. Zábřeh, 5. Olomouc, 6. Blovice, 7. Bruntál
Marek Přecechtěl: 1. Olomouc, 2. Teplice, 3. Mariánské Lázně, 4. Úštěk, 5. Zábřeh, 6. Bruntál, 7. Blovice
Jana Žampová: 1. Olomouc, 2. Bruntál, 3. Úštěk, 4. Teplice, 5. Mariánské Lázně, 6. Zábřeh, 7. Blovice
 

Kategorie Vesnice, Městys
Hynek Beran: 1. Radimovice, 2. Líbeznice, 3. Sadov, 4. Křižany, 5. Rapotín
Marek Přecechtěl: 1. Líbeznice, 2. Radimovice, 3. Sadov, 4. Rapotín, 5. Křižany
Jana Žampová: 1. Radimovice, 2. Líbeznice, 3. Rapotín, 4. Křižany, 5. Sadov
 

Připravila Ivana Jungová

 

vytisknout  e-mailem