Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr Chovanec: Neumím si představit, že by munice ve Vrběticích zůstala

Ministr vnitra Milan Chovanec spolu se svým vládním kolegou ministrem obrany Martinem Stropnickým zavítali ve čtvrtek 30. října 2014 do Vrbětic na Zlínsku. Místo v posledních dnech nechvalně proslulo výbuchem jednoho z objektů zdejšího muničního skladu. Ministra zajímala aktuální situace a názory občanů. Cílem bylo zjistit i možnosti další pomoci. Plánuje se kontrola dalších muničních skladů v celé republice.  

„Situace je tu skutečně komplikovaná a bude vyžadovat náročný logistický proces,“ zhodnotil ministr na místě a připomněl, že armáda policii pomůže s odstraňováním následků exploze a odvozem nevybuchlé munice. „Už minulý týden v pátek jsme Ministerstvo obrany vyzvali k urychlenému jednání,“ uvedl Chovanec. Výsledkem rozhovorů bylo dnešní uzavření koordinační dohody, která vymezuje úkoly zainteresovaných záchranných složek. „Zapojení armády je nezbytně nutné,“ vysvětlil ministr. Dokument o součinnosti s armádou musí ještě v pondělí projednat vláda. „Armáda tak začne intenzivně spolupracovat a provede úkoly nad rámec své činnosti,“ vysvětlil s tím, že dalším krokem bude vyzvání firem, které mají v areálu svůj arzenál, aby místo vyklidily a munici uskladnily do náhradních prostor. „Jde nám o bezpečí tamních lidí,“ prohlásil ministr vnitra při setkání s obyvateli ve vrbětickém kulturním domě. Na dotaz občana, jak chtějí soukromníky donutit k opuštění, ministr uvedl, že právní rámec tohoto kroku bude předmětem jednání. „Během dnešní noci najdeme právní pozici k případnému zabavení materiálu, pokud ho soukromé subjekty po naší výzvě neodvezou. Budeme totiž nuceni vstoupit do soukromého majetku. Firmy vyzveme v pátek. Neumím si představit, že by tady střelivo zůstalo.“

 Dohoda počítá s nasazením stovky vojáků, kteří doplní stavy hlídkující policie. Dále se budou vojáci podílet na odvozu nevybuchlé munice a sanaci areálu, poskytnout by měli i pyrotechniky, flotilu nákladních vozidel, náhradní sklady a měli by i vyhloubit jámu pro řízené odpalování munice.

Prioritou je tedy rychlý a bezpečný odvoz munice a sanace nebezpečného prostoru. Nicméně policejní ani armádní specialisté se ještě nedostali do epicentra. Z místa se neustále ozývají detonace, zbylá munice exploduje samovolně a stále dokáže, tzv. domino efektem, odpalovat další střelivo. Své dokáže i lesní zvěř, která pohybem může munici iniciovat. Pyrotechnici proto do prostoru umístí pachové zábrany. 

Starostové nedalekých obcí v čele s hejtmanem Zlínského kraje Stanislavem Mišákem už kvůli nebezpečnosti dokonce navrhli úplnou sanaci. Mimo to chtějí, aby se v areálu nemanipulovalo s vojenskou municí. Kvůli neutěšené situaci ve Vrběticích se začátkem týdne sešla i Bezpečnostní rada Zlínského kraje. S názory místních se ztotožnil i ministr Chovanec. „Lidé však nemohou čekat, že místo bude prázdné ze dne na den. Munice je totiž obrovské množství,“ vysvětlil.

A kdy budou zahájeny práce na kompletní likvidaci následků neštěstí? Podle specialistů z řad policie až po uplynutí týdenní lhůty od posledního prokazatelně zaznamenaného výbuchu. „Policie i armáda budou na průběh sanačních prací dohlížet a postarají se o bezpečí občanů. Je také potřeba jasně definovat viníka, ale v tuto v tuto chvíli je prioritou odvoz munice ze skladů,“ podotkl ministr Chovanec. Mimo to poukázal na zásadní problém. „Ten vidím v privatizaci bezpečnostního prostoru v minulých letech. Teď proto musí dojít ke změně zákona.“

Nyní je okolo místa výbuchu vytyčen více než kilometrový okruh, který zatím hlídá čtyřicítka policistů. V okolí epicentra neustále operuje speciální policejní vůz vybavený i nočním viděním, pyrotechnický robot a ve vzduchu létá dálkově řízený dron. Připraveny jsou i hasičské tanky. Navíc se stále pohřešují dva zaměstnanci firmy, která měla sklady od Vojenského technického ústavu pronajaté. Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti a připravuje se, na podnět ministra Chovance, prověřit bezpečnost všech dalších muničních skladů v zemi.

vytisknout  e-mailem