Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Milan Chovanec se sejde s majiteli klubů. Trvá na tom, aby brali bezpečnost na stadionech vážně

Jednání ministra vnitra Milana Chovance s Fotbalovou asociací ČR v boji proti fotbalovým násilníkům má první jasné výsledky. Meziresortní pracovní skupina se mj. shodla na vzniku databáze problémových fanoušků. Policie dá navíc do konce června letošního roku klubům instrukce, jak by měly být stadiony zabezpečené. Milan Chovanec také obnoví speciální skupinu, která se v resortu v minulosti výtržnostmi na fotbale intenzivně zabývala.  

Výsledky z prvního setkání meziresortní pracovní skupiny k diváckému násilí i z dalšího jednání s předsedou FAČR Miroslavem Peltou představil dnes, v pátek 16. května 2014, ministr vnitra Milan Chovanec. Miroslav Pelta se navíc ministrovi zaručil, že fotbalová asociace bude dohodnuté kroky důsledně realizovat. „Naše sdělení fotbalové asociaci i občanům je jasné. Bezpečnost musí být i na fotbale na prvním místě. Do měsíce se proto sejdu s majiteli klubů a budu trvat na tom, aby dodržovali to, co už v minulosti slíbili policii. Miroslav Pelta mi také slíbil, že budou bez pardonů posuzovat, zda kluby dělají pro bezpečnost maximum,“ uvedl např. Milan Chovanec s tím, že prvním bodem, který chce vyřešit už do konce června 2014, je nastavení jasných pravidel pro bezpečnost stadionů.
 
Databáze problémových fanoušků
Ministr vnitra také informoval, žezatím nepovažuje za prioritní měnit zákony. „Fotbalová asociace musí stanovit jasné a závazné podmínky z hlediska bezpečnosti, které kluby budou muset dodržovat, jinak se u nich od roku 2015 nebude moci hrát fotbal. Nechceme otravovat život slušným občanům ani riskovat, že bychom je mohli zradikalizovat. Dohodli jsme se proto na vytvoření databáze problémových fanoušků i na tom, že kluby budou důsledně využívat možnosti tzv. práva pána domu. My asociaci pomůžeme zavedením centrálního registru přestupků a budeme hledat technické možnosti, jak stadiony zkvalitnit,“ doplnil Milan Chovanec a dodal, že mezery zatím vidí např. ve využívání možnosti soudního zákazu vstupu na stadion, který byl za poslední čtyři roky využitý ani ne 150x. 
 
Fotbalová asociace ve spolupráci s policií a resortem vnitra zapracuje dle dohody do 30. června 2014 na čtyřech hlavních bodech:
1)     vyřešení a zásadní posílení bezpečnostní infrastruktury na stadionech;
2)     zajištění kontrolovaných vstupů na zápasy tak, aby se na tribuny nedostali chuligáni;
3)     zásadní zkvalitnění bezpečnostní služby při zápasech včetně seznamu pořadatelů;
4)     citlivé zvážení nutnosti možných dílčích legislativních změn.
 
Miroslav Pelta také slíbil, že kluby budou brát výsledky jednání skutečně vážně. „Máme na svazu vyčleněné nějaké finanční prostředky, které dáme klubům na to, aby mohly začít zlepšovat bezpečnost na stadionech. Bereme situaci vážně a intenzivně pracujeme na tom, aby výsledky jednání byly co nejdříve vidět,“ řekl předseda FAČR.
 
Milan Chovanec pak spolu s prvním náměstkem policejního prezidenta plk. Martin Vondráškem ujistili veřejnost, že policie je na 100 % připravená zajistit pořádek během sobotního rizikového zápasu Sparty s Plzní. „Věříme, že nenastanou žádné excesy, nicméně jsme připraveni v případě nutnosti zasáhnout v souladu se zákonem jak v ulicích, tak na stadionu,“ vysvětlil náměstek policejního prezidenta. Ministr vnitra také požádal předsedu Peltu, aby pořadatelé k zápasu přistoupili stejně zodpovědně jako policie.
 
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem