Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Mezinárodní den pohřešovaných dětí

Dne 25. května si každoročně připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Cílem různých aktivit a kampaní, které se v tento den konají po celém světě, je především upozornit veřejnost na problematiku pohřešovaných dětí a rovněž vyjádřit solidaritu rodičům, kteří nemají o svých dětech žádné zprávy a nevědí, co se s nimi stalo. K letošnímu Mezinárodnímu dni pohřešovaných dětí vznikl nové preventivně-informační video „Co mám dělat, když se mi ztratilo dítě?“.

Ochrana dětí je jednou z dlouhodobých priorit Ministerstva vnitra ČR, včetně zajištění koordinace rychlého a účinného systému v případě jejich pohřešování, protože první hodiny od zmizení dítěte jsou ty klíčové. Z tohoto důvodu byl v roce 2010 rozšířen stávající systém policejního pátrání o tzv. Národního koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech (dále jen NKMPPD). Tento systém byl vyvinut za účelem rychlého a úspěšného nalezení pohřešovaných dětí v ohrožení, který počítá se zapojením široké veřejnosti a také se  zajištěním potřebné psychologické podpory rodinám pohřešovaných dětí. Podmínky pro přenos informací od Policie ČR ke spolupracujícím médiím a veřejnosti vytváří aplikace „pátrání po osobách – dítě v ohrožení“. Aplikace umožňuje přihlásit se e-mailem nebo RSS kanálem k odběru novinek (upozornění o zveřejnění/aktualizaci/stažení záznamu o pohřešovaném dítěti na webu Policie ČR). Na tuto aplikaci je možné se přihlásit také prostřednictvím webových stránek www.pomoztemenajit.cz. Od oficiálního spuštění dne 11. května 2010 byl mechanismus „pátrání s příznakem dítě v ohrožení“ ze strany policie aktivován již ve 144 případech (stav ke dni 23. 5. 2016.)


Zmíněný animovaný spot byl vytvořen ve spolupráci s evropskou platformou pro pohřešované děti AMBER Alert Europe, která je partnerem NKMPPD a můžete ho zhlédnout zde.

Najdete ho také na webu www.pomoztemenajit.cz. Na těchto stránkách naleznete rovněž podrobné informace o projektu NKMPPD, preventivní rady pro rodiče a děti, statistické údaje a kontakty na subjekty, jejichž činnost souvisí s problematikou pohřešovaných dětí.

V případě zájmu o další informace kontaktujte koordinátorku NKMPPD Petru Binkovou, pracovnici odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality MV (petra.binkova@mvcr.cz).

vytisknout  e-mailem