Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Mezinárodní den archivů je tu. Přijďte si prohlédnout originály středověkých listin, soudní spisy nebo třeba mumii kočky

Mezinárodní den archivů připadá každý rok na 9. června. I letos tak můžete vidět jedinečné archiválie, přijít na výstavy či přednášky nebo využít možnost navštívit v archivech veřejnosti běžně nepřístupná místa. Speciální akce archivů v Česku navíc letos probíhají po celý červen. 

Už na tuto neděli připadá další ročník Mezinárodního dne archivů. Ministerstvo vnitra vás proto jako gestor archivnictví a zřizovatel státních archivů zve na jedinečné archivní akce, které se tentokrát budou konat nejen 9. června. Veřejnost tak má celý červen možnost dostat se do prostor, které jsou běžně po celý rok uzavřeny, a přitom vidět staleté poklady naší historie.

Česká archivní společnost v této souvislosti připravila speciální web, kde najdete všechny připravované akce. Interaktivní mapa jich v tuto chvíli zobrazuje více než 60 od Chebu až po Karvinou.

„Jestli o něco nesmíme přijít, tak o kolektivní a individuální paměť společnosti. Archivy uchovávají přes 880 kilometrů a tisíce terabytů naší identity. Nejsou to tedy jen nudné zaprášené regály, ale místa, která jsou největším zdrojem informací o naší minulosti a garantem naší historické odpovědnosti,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že archivy si proto zaslouží naši pozornost i podporu Ministerstva vnitra.

A co letos v červnu archivy nabízejí? Například v Archivu bezpečnostních složek můžete kromě jiného navštívit RETRO KOUTEK, který nejmladším návštěvníkům i dospělým připomene, s čím si děti mohly hrát a jak se bavily v době normalizace. Třeboňský archiv umožní dotknout se napnuté zvířecí kůže a dozvědět se, jak se z ní stane věku odolávající psací látka, tedy všem známý pergamen. V Opavě zase dostanete možnost podívat se do tzv. Radního zrcadla města Opavy ze 16. století a v Chebu můžete prostřednictvím QR kódů objevit digitalizované archiválie, fotografie, videa, podcasty i rozhlasové hry.

Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra
7. 6. 2024

Mezinárodní den archivů.jpg

Odkazy do noveho okna

Mezinárodní den archivů

Mezinárodní den archivů 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem