Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Klíčový úspěch: Ministerstvo vnitra získalo prostředky na zásadní zvýšení akceschopnosti policie

Ministerstvu vnitra se dnes, 17. prosince 2018, podařilo na jednání vlády zajistit do rozpočtu resortu finanční prostředky na nákup a provoz dvou transportních vrtulníků těžké váhy pro potřeby policie a dalších složek integrovaného záchranného systému. 

Díky pořízení dvou vrtulníků se vzletovou hmotností 12 tun se mimo jiné zásadním způsobem zvýší operační možnosti Útvaru rychlého nasazení do policejních akcí na celém území České republiky. Ministerstvo vnitra tím zajistí nepřetržitý provoz na základně v Praze a možnost okamžité reakce většího počtu speciálních sil na krizové situace. URNA také přestane být závislá na armádní letecké technice.„Nákup těžkých transportních vrtulníků je i s ohledem na aktuální hrozbu teroristických útoků v Evropě naprosto klíčový. Není možné, aby byly speciální policejní jednotky v krizových situacích závislé na armádní letecké technice, kterou navíc armáda potřebuje pro své účely,“ vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že vrtulníky umožní přepravu kompletního, minimálně 16členného týmu i s výstrojí. Jak ministr vnitra dodal, zajistit finance navíc do rozpočtu nebylo jednoduché, proto je slib prostředků na rok 2021 z bezpečnostního hlediska mimořádný úspěch. „Po růstu platů policistů a hasičů a doplňování personálních stavů jde o další důkaz, že rozvoj bezpečnostních sborů myslíme vážně,“ doplnil ministr.

S využitím vrtulníků počítá Ministerstvo vnitra také při přepravě týmů zásahových jednotek krajských ředitelství i přepravě specialistů, jako jsou kynologové, pyrotechnici či potápěči i s technikou, a to na jakékoliv místo v Česku. Bezproblémovou se tím stane přeprava osob na větší vzdálenosti i lety při špatných meteorologických podmínkách, jako je námraza. Dosud měla policie jen vrtulníky střední kategorie.

Hasiči i program IKEM
Vrtulníky využije také Hasičský záchranný sbor, zejména při hašení požárů, pro přepravu těžké hasičské techniky či záchranu a přepravu většího počtu osob při živelních katastrofách. Díky možnosti přepravy až 4tunových břemen v podvěsu dokážou hasiči dostat pomoc k lidem i v případě, že to nepůjde pozemní cestou, při povodních nebo do nedostupného horského terénu. Vrtulníky bude možné využít i pro transplantační program IKEM, přepravu infikovaných osob s vysokým rizikem nákazy nebo humanitární pomoc.

Nákup vrtulníků plánuje Ministerstvo vnitra realizovat nadlimitní veřejnou zakázkou formou otevřeného výběrového řízení. Dodání vrtulníků předpokládáme do 18–36 měsíců od uzavření smlouvy.


Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem