Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Klíčové jednání se zeměmi západního Balkánu. V Tiraně probíhá ministerské fórum

Nelegální migrace a s ní související harmonizace vízové politiky zemí západního Balkánu s členskými státy EU nebo řešení dopadů ruské agrese na Ukrajině na bezpečnost. Dvě hlavní témata Ministerského fóra EU – západní Balkán v oblasti vnitřních věcí, které aktuálně probíhá v albánské Tiraně. 

Bojem proti nelegální migraci včetně sladění vízové politiky se na svém jednání zabývali ministři vnitra ve čtvrtek 3. listopadu v albánské Tiraně. Důvodem je nárůst migrace na západobalkánské trase způsobený mimo jiné rozdílností vízových pravidel. Podle agentury FRONTEX zaznamenaly členské státy EU ze západního Balkánu nejvyšší množství nelegálních migrantů od roku 2017. ‚‚Musíme udělat všechno proto, aby se tlak na západobalkánské trase a počet příchozích do Evropy snížil. Sladění vízové politiky je správná cesta, jak toho dosáhnout. Srbsko už učinilo konkrétní kroky a znovuzavedlo víza pro občany z Tuniska a Burundi,‘‘ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že do konce roku Srbsko ještě ukončí bezvízový styk s Kubou a Indií. ‚‚Podobné kroky musí udělat všechny partnerské země,“ dodal ministr. Sladění podmínek vízové politiky je podle něj základ bezpečnostního dialogu se zeměmi západního Balkánu. Jedině pokud se sníží počet nelegálně příchozích po západobalkánské trase, bude možné zrušit opatření na vnitřních hranicích EU, konkrétně například znovuzavedení kontrol na hranicích se Slovenskem.

Druhým bodem jednání bylo řešení bezpečnostních dopadů ruské agrese na Ukrajině. EU a země západního Balkánu se dohodly na zintenzivnění vzájemné spolupráce v oblasti boje proti organizovanému zločinu, obchodování se zbraněmi, kybernetické bezpečnosti nebo ochrany kritické infrastruktury. Jedním z chystaných kroků je zlepšení výměny informací prostřednictvím Europolu a posílení operativní spolupráce na unijní platformě EMPACT pro boj proti hrozbám vyplývajícím z trestné činnosti. Spolupráce posílí i v rámci opatření proti obchodování s lidmi, například prostřednictvím sdílení zkušeností získaných v regionu západního Balkánu.

Obě strany dále zdůraznily potřebu monitorovat šíření ruských dezinformací v regionu a tomuto šíření předcházet, a to především prostřednictvím investicí do kybernetické odolnosti a ochrany kritické infrastruktury. EU se v tomto ohledu zavázala země západního Balkánu nadále podporovat.

Ministerské fórum EU – západní Balkán

Ministerské fórum EU – západní Balkán je pravidelný strukturovaný dialog mezi Evropskou unií a západním Balkánem v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí. Tradičně se koná v jedné ze západobalkánských zemí. V agendě těchto zasedání bývá v části vnitřní věci problematika migrace, azylu a ochrany hranic, boje proti terorismu, extremismu a radikalizaci a boje proti organizovanému zločinu.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem