Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kdo obstojí v konkurenci?

Na technickou stránku a nové trendy u kandidátů měst a obcí na Parádní web se zaměřil Martin Strnad.
 

Vesnice a Městys

Martin Strnad: Přehledná prezentace Křižan těží z dlouhodobých zkušeností redakčního systému Webhouse. Starší design šablony však tento web sráží na průměr, design i funkčnost se již za roky posunuly mnohem dále. Stránky obce mají všechny náležitosti a nabízejí také některé nadstandardní služby pro občany, přesto se již dnes jedná o standardní řešení, které nijak výrazně nevyčnívá. Designově i obsahově velmi přehledný web obce Líbeznice je členěn do sekcí. Důležité informace jsou ihned viditelné, i když by některé mohly být graficky lépe zvýrazněny, například úřední deska či webkamera. Chválím MMS závady, i když chybí možnost poslat „závadu“ i přes webový formulář, e mailem. Hezká služba je inzerce – sousedská burza a adresář firem. Stránky jsou velmi nápadité a je za nimi vidět kus práce, přesto by si zasloužily ještě více designových nápadů a grafické obohacení.

Strohý web obce Radimovice sice následuje trendy velkých prvků pro ovládání i na mobilních zařízeních, ale ztrácí designem na úkor funkčnosti a prvotní orientace. Klasické rozdělení do tří sloupců je pro obce a města zřejmě pořád přehlednější a praktičtější, na první straně dá dohledat mnohem více informací a upozornit na mnoho důležitých prvků. Web je jinak velmi obsáhlý a směle konkuruje stránkám o mnoho větších sídel. Velmi hezká prezentace Rapotína po stránce designové je založena na šabloně Galileo. Stránky využívají kompletní funkce redakčního systému, který je léty prověřený a nabízí mnoho funkcionalit, které obecní stránky mohou využít. Verze pro seniory, audio předčítání obsahu a další jedinečné funkce jsou pořád velmi specifické a unikátní věci, které tento web pasují na jednoho z favoritů soutěže. Graficky nejlépe provedené stránky Sadova nedosahují kvalit konkurence co do obsahu a služeb.

Města

Martin Strnad: Graficky nápadité stránky města Blovice jsou tvořeny na šabloně Galileo. Standardní funkce tohoto propracovaného redakčního systému jsou již dnes běžné, i když některé pořád vyčnívají, jako je verze pro seniory nebo mobilní verze webu. Zamrzí však neintegrace například úřední desky do stránek a využití externí komponenty. Město také nenabízí občanům prakticky žádnou nadstandardní eslužbu. Prezentace Bruntálu je postavená na redakčním systému Webhouse, který nabízí občanům města velmi vysoký komfort informací. Po obsahové stránce je web na špičkové úrovni. Pro stálého návštěvníka jsou stránky přehledné, ale první návštěva může být trošku matoucí, to je vzhledem k rozsáhlému obsahu pochopitelné. Město, ač se snaží, tak nemá mnoho originálních eslužeb, které některé samosprávy již v dnešní době poskytují. Velmi hezký a čistě pojatý je web Mariánských Lázní, který je na první pohled velmi přehledný. Město je turisticky atraktivní lokalita, a tak zamrzí, že neobsahuje jazykové verze, alespoň v navedení na tlačítko Turista. Eslužby jsou zde zastoupeny prakticky jen diskusním fórem, na němž to skoro vůbec nežije. Přitažlivější design by určitě neuškodil ani turistickým stránkám, které vzhledem k tomu, co mají propagovat, nejsou příliš atraktivní. Stránky statutárního města Olomouc jsou na první pohled na bity obsahem a funkcemi. Vše vede k tomu, aby občan nalezl opravdu cokoli, co o městě potřebuje. Web je vesměs velmi přehledný a je vidět, že na ergonomii se zde klade velký důraz. Zklamáním jsou však eslužby, které jsou na až podprůměrné úrovni.

Přehledná prezentace statutárního města Teplice na první pohled zaujme roztříděním informací do několika částí. Web je však v hodně oblastech až moc stručný a proti konkurenci nabízí velmi málo informací a eslužeb. Občan zde sice najde vše podstatné, ale více nadstandardní informace nikoliv. Web je postaven na redakčním systému Webhouse v novém designu. Velmi poutavá je grafická prezentace města Úštěk, který již delší dobu slouží za vzor pro další městské stránky. Přehledný design a upoutávky na akce z kalendáře předznamenávají, že Úštěk se chce prezentovat jako historické a turisticky zajímavé město. Web je postaven na redakčním systému Webhouse a tak zde narazíme na standardní moduly a bohužel žádné inovativní věci. Elektronické služby jsou spíše podprůměrné. Pochvalu si tak především zaslouží grafické zpracování a roztřídění informací do sekcí. Prezentace Zábřehu je postavená na redakčním systému Joomla, ale na starší verzi 1.5. Design webu je poplatný své době a v současné chvíli již působí hodně zastarale. Stránky jsou rozděleny do několika části, ale i tak obsahují příliš mnoho informací v nepoutavém designu, a proto působí nepřívětivě. Obsahově se jedná o velmi rozsáhlou prezentaci, ale shazuje ji především design. Pochvalu samozřejmě zaslouží město za použití opensource. Pokud využije možnosti současné verze Joomla 3.x a web zatraktivní designově, bude to velký krok ke komerční konkurenci.
 
Připravila Ivana Jungová

Hodnocení

Kategorie Vesnice, Městys
Martin Strnad: 1. Rapotín, 2. Radimovice, 3. Líbeznice, 4. Křižany, 5. Sadov
 
Kategorie Města
Martin Strnad: 1. Blovice, 2. Bruntál, 3. Úštěk, 4. Olomouc, 5. Mariánské Lázně, 6. Teplice, 7. Zábřeh
 

vytisknout  e-mailem