Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jednání ministrů vnitra V4: Ne povinným kvótám

Uvolňování režimu na hranicích, koordinace postupu proti koronaviru, nová azylová a migrační politika EU a česká iniciativa odmítající zavedení povinných kvót, to byla hlavní témata posledního jednání ministrů vnitra zemí V4 a Rakouska, kterému dnes, v úterý 9. června, předsedal český ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Ministři vnitra zemí Visegradské skupiny spolu s rakouským ministrem vnitra zhodnotili poslední týdny poznamenané koronavirovou krizí, a především řešili uvolňování režimu na vnitřních i vnějších hranicích Evropské unie. Ve střední Evropě se hranice postupně otevírají. 

V4 bude prosazovat koordinovaný postup otevírání vnějších hranic EU i nutnost shody na tom, které země jsou z hlediska nemoci covid-19 bezpečné a které ještě rizikové. „V některých zemích nákaza ani nedosáhla svého vrcholu, musíme si proto společně říci, co je a co není možné,“ dodává Jan Hamáček. 

Český ministr vnitra představil svým kolegům iniciativu zmapovat výrobní kapacity na ochranné osobní pomůcky u našich sousedů. „Epidemie covid-19 ukázala celou Evropu v nedbalkách bez roušek, respirátorů a dalších pomůcek, které jsme museli narychlo dovážet z Asie. Proto jsem navrhl dát na jedno místo informace o kapacitách jednotlivých zemí, abychom v případě další vlny byli připraveni a mohli se koordinovat a spolehnout na evropské zdroje,“ vysvětlil Hamáček. 

Ministři vnitra V4 jednali rovněž o nové azylové a migrační politice EU, kterou připravuje komisařka Ylva Johanssonová. Potvrdili odmítavý postoj k povinným kvótám, který ve společném dopise Evropské komisi iniciovaném Českou republikou formulovali ministři vnitra Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Estonska a Slovinska.  

„Jasně jsme v dopise sdělili, že nabízíme jakoukoli pomoc při ochraně vnějších hranic EU, ale jednoznačně odmítáme povinné relokace,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Podobný názor má i Rakousko a Dánsko, které do Bruselu zaslaly vlastní dopis s podobným vyzněním. „Jsem rád, že se po zkušenostech s minulou debatou o kvótách podařilo dát dohromady silnou koalici států, jež je odmítají,“ zhodnotil českou iniciativu Jan Hamáček. 

Podle V4 se členské státy musí dohodnout na posílení ochrany vnější hranice, posílení kontrol i na tom, jak má vůbec obrana vnější hranice EU vypadat. Ministři vnitra V4 konstatovali připravenost ke konstruktivnímu řešení, které nebude Evropu rozdělovat jako povinné kvóty. Zároveň ocenili praktickou spolupráci v rámci V4 Migration Crisis Response Mechanism a shodli se na akčním plánu této spolupráce pro roky 2020–2022.

 Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations​

vytisknout  e-mailem