Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Informace k zavedení kontrol po dobu fotbalového mistrovství Evropy

V souvislosti s mistrovstvím Evropy ve fotbale se v médiích objevilo několik zavádějících informací o režimu na hranicích po dobu konání sportovní akce.
 
Především je třeba zdůraznit, že se polská opatření nedotknou cestování občanů ČR na území Polska přes tzv. zelenou hranici, tedy mimo vyznačené hraniční přechody. Její překračování není nijak omezeno, avšak až do půlnoci 1. července je třeba počítat s možností kontrol.
 
Polskem plánovaná opatření budou probíhat operativně, pouze na vybraných místech, v závislosti na zápase či na základě konkrétních informací o pohybu fanoušků, kteří by mohli představovat riziko. Některá média mylně uvedla, že se na hranicích po dobu konání Eura 2012 de facto obnoví stav před vstupem do Schengenu. To by v praxi znamenalo omezení možnosti překračovat hranice pouze na přechodech a v úředních hodinách (tedy uzavření zelené hranice).
 
Opatření plánována Policií ČR v žádném případě nepředstavují obnovení hraničních kontrol z české strany. K takovému kroku je oprávněna pouze vláda ČR.
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem