Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Finále Parádní web 2014

Parádní web 2014 již zná všechny své vítěze. V závěrečném klání se k porotě, která hodnotila stránky po celý rok, přidali tři další porotci. Postřehy Radka Pavlíčka jste si mohli přečíst v konzultaci v minulém čísle Veřejné správy, nyní se dozvíte hodnocení Jiřího Průšy a Kateřiny Sekyrkové.
 
Podle kritéria Dění v obci, komunikace hodnotí pro vás Kateřina Sekyrková
KATEGORIE VESNICE, MĚSTYS
Bohušov
Zpočátku velkoryse a jednoduše vyhlížející web má jeden velký nedostatek – vzhledem k počtu obyvatel mi připadá jako rybník s dvěma kapry, kteří plavou dokola. Titulní stránka vypadá současně jako archiv a zásadní či prvotní informace jsou až na chvostu příslušných rubrik. U aktualizovaných dat chybí datum aktualizace, čímž ztrácejí svoji hodnotu.
 
Dolní Břežany
Web svojí strukturou a hloubkou šitý na míru potřebám této obce. A to až do detailu včetně prostoru i pro sdružení, která nemají vlastní web, soukromé inzerce a funkčního diskusního fóra. Není divu, že této neustále se rozvíjející obci stačí tištěný čtvrtletník – vše ostatní se občané dozvědí na obecním webu. Ideální stav – s nadhledem stavěný, vizuálně přehledný, aktualizovaný web.
 
Křižany
Obsahová šíře webu překračuje velikost obce Křižany. Možná proto stránky již svojí strukturou čtenáři napovídají, co má číst. Web je plný chvály a propaguje úspěchy obce, ale tím se trochu vzdaluje svému cíli – tradiční zprávy z dění v obci jsou až doslova na posledním místě. Podávat občanům informace prostřednictvím tiskových zpráv je pro obec velikosti Křižan až zarážející a určitě by si zasloužily v tak malé obci minimálně osobnější přístup.
 
Líbeznice
Méně by bylo více – to platí pro titulní stránku webu Líbeznice. Velké barevné plochy matou čtenáře a podbízejí svoji důležitost, působí těžkopádně. Jednotlivé rubriky jsou již přehledné a aktualizované, vedení města nabízí přes web i komunikaci s občany, která je oboustranně využívána. Funkční, dostačující a aktualizované stránky pro obec typu Líbeznice.
 
Mezouň
Web jednoduchý, přehledný, postačující potřebám obce Mezouň. Informace jsou aktualizovány spíše prostřednictvím zápisů na titulní straně, u některých rubrik aktualizace zcela chybí. Články jako takové zcela chybí. Pokud není redaktor, je to řešení – zpráva se odkazuje na další z modulů webu (úřední deska, fotogalerie, zápisy zastupitelstva města). Ovšem grafika a datum zveřejnění informace by i těmto krátkým zprávám prospěla.

Mokré
Je těžké tolik informací včetně zápisů kroniky zveřejňovat a aktualizovat na prezentaci obce Mokré! Více než o dění v obci tento web vypovídá o cílevědomé práci člověka, který se o něj stará. Najdete tam skutečně vše včetně popisu ryb, které žijí v náhonu za vesnicí. Stránky se tak staly spíše encyklopedií obce, proto by si pro svoji přehlednost zasloužily lepší práci s názvy, funkčností a strukturou levého menu (například Co u nás koupíte jistě nepatří pod Užitečné informace, ale subjekt, který věci prodává, to znamená knihovnu). Diskusní fórum Diskutujme společně nemá odezvu, ale zřejmě ji nahrazuje Návštěvní kniha (těžko posoudit rozdíl mezi nimi).
 
Rapotín
Web, který překvapí nadstandardními službami – čtení textu nahlas (základní informace), překlad webu do sedmi jazyků či zjednodušená verze pro starší občany. Potřebné informace o obci občan na webu zpracované najde, avšak klasické aktuality jsou zpracovány nejednotně, matoucí jsou data zveřejnění, která mají formu období. Komunikace s občany přes web probíhá formou anket, podatelny a e-mailu.
 
Tisá
Hodnotitel webu se zarazí, když na ikonu vítěze Zlatého erbu 2014 na webu narazí. Na první pohled se jedná o web s přehlednou strukturou a nabitým aktualizovaným obsahem. Tleskám zpracování a výběru odkazů v zápatí webu, informace pro občany jsou rozděleny dle časové platnosti do aktuálních informací a sdělení. Aktuální informace by si zasloužily jednotnou formu textového zpracování (nyní pouze formou příloh .doc a .pdf či tiskových zpráv).
 
Vojkovice
Prostorově náročný web sice bojuje s grafikou textů, typem písma a psaním velkých písmen, ale základ – jednoduché podávání aktuálních informací občanům – plně splňuje. Našlápnuto mají ve Vojkovicích dobře, teď jen dotáhnout stylistické a typografické věci včetně obsahového doplnění prázdných rubrik až do dokonalého konce.
 
KATEGORIE MĚSTA
Bruntál
Přehledný web pro ty, kdo potřebují věci na úřadě vyřídit. Aktuality jsou všechny zveřejněny pohromadě na titulní straně, kde by si však zasloužily více „vzduchu“, zejména nadpisy článků, aby tak lépe doplnily web, který má graficky blíže spíše k portálu. Stejné podrubriky v menu Občan a Městský úřad (navíc ve svislém i horizontálním menu) jsou matoucí včetně odkazů na aktuality (Textové zprávy, Radnice informuje, Redakce novin Náš domov versus Městské noviny Náš domov).

Chropyně
Jednoduchý web s přehledně podanými a zpracovanými informacemi o dění v obci. Na titulní straně je každá aktualita zpracována do krátkého perexu, detailní informace jsou dále v přílohách, rozepsaném článku či hlášení rozhlasu. Oficiální komunikace přes web s občany města nijak neprobíhá, ale přehledný telefonní seznam ji zřejmě nahrazuje. Chybí kalendář akcí – pro místní občany i případné návštěvníky.

Jeseník
Textové zpravodajství nahrazuje Jeseník TV – archiv aktuálních, ovšem nezpracovaných videí. Nedostatečné je časové označení zveřejněných informací, chybí listování aktualitami, minimálně jsou aktualizované informace z odborů, neaktualizované komise Rady města. Výborně jsou zpracované informace turistické nejen v rámci města, ale celého turistického regionu. Komunikace přes web neexistuje.

Mariánské Lázně
Všechny aktuality jsou zpracovány do nadpisů s odkazy na titulní straně – skvěle přehledné. Chválím možnost číst nahlas text, verzi pro seniory a úřad v mobilu. Komunikace přes web – diskusní rubrika zatím používána velmi sporadicky (přes službu mojeID). Zajímavý je možný filtr formulářů (všechny na jedné stránce – skvělé!) i podle oblíbenosti. Určitě bych vytkla velmi neosobní prezentace členů vedení města.

Olomouc
Výborná stránka co se týče zpracování aktualit a dění ve městě. Chválím dobrý nápad na zpětnou vazbu návštěvníka webu pomocí Upozornit na chybu v obsahu stránky. Zprávy odlišené pro média a občany již názvem, skvělé!
 
Studénka
Cením si možnosti komunikace s úřadem prostřednictvím webu (hlášení poruch, starosta odpovídá), dobrá orientace občana na úřadu prostřednictvím plánu úřadu, aktuality rozlišeny jednoduše na obecné a úřední. Pozvánky na akce jsou možná příliš zastrčené, stačilo by je přidat do aktualit města, kterým je na titulce věnováno hodně prostoru, jenž bohužel není využíván v zasloužené míře.
 
Suchdol nad Lužnicí
Graficky zajímavý web, ovšem bez textově zpracovaných informací. Zprávy z města tvoří výpisy z úřední desky, volný čas je prezentován jen kalendářem akcí, aktuality bez časového přiblížení jsou nepřehlednou směsí všech informací včetně dotazů a odpovědí starosty.

Třebíč
Aktuality z města jsou pravidelně zpracovávány a zveřejňovány. Přístup do Zpráv z radnice není z každé stránky, kde se tato rubrika objevuje. Diskusní forum funguje a je využíváno. Tento web není jediným zdrojem internetovým informací pro místní občany – jsou zde odkazy na další web či graficky samostatné části stránek, nabízející informace cíleným skupinám občanů či podnikatelů a turistů. Je to dobrý nápad, ale občan se špatně orientuje asi v tom, co dělá město a co organizuje a řídí někdo jiný. Nejsem si jistá, zda je vhodné mezi partnery města na webu uvádět Evropskou databanku a dTest.

Velké Meziříčí
Tak na této titulní straně je vše – nerozlišuje stálé a měnící se informace – a návštěvník je tak zprvu „ohromen“. Možná až příliš detailně jsou rozlišené aktuality na Oficiální zprávy, Aktuality a Poslední zprávy, které se již dle názvu musí navzájem dublovat. Nepřehlédnutelným je rychlý odkaz na YouTube kanál města a oficiální městský e-shop. Odvaha a nápady tvůrcům jistě nechybí – najdete zde i online chat se starostou. Drby ve městě zřejmě nemají šanci i díky on-line přenosům několika webkamer.
 
Na hodnocení Jiřího Průšy se můžete podívat zde (soubor v Excelu).  

vytisknout  e-mailem