Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

eGON přichází, aby nám sloužil

Konference na téma eGovernment 2008, která se konala v Praze ve dnech 9.–10. 12. 2008, přinesla odpovědi na mnoho otázek.  

První a klíčová otázka, kterou si hned zpočátku položil ministr vnitra Ivan Langer spolu s náměstkem ministra vnitra Zdeňkem Zajíčkem, zněla: „Kam kráčíš, eGONe?“ Odpověď na ni objasnila vizi a strategii Ministerstva vnitra v oblasti eGovernmentu. Náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, informatiku, legislativu a archivnictví Zdeněk Zajíček zpočátku vysvětlil základní pojmy: „Hexagon veřejné správy obsahuje šest klíčových priorit, na které se musíme soustředit, pokud chceme změnit českou veřejnou správu. Není to pouze eGovernment, další vrcholy tvoří legislativa, občané, finance, úředníci a místo. A každý, kdo má v úmyslu do veřejné správy zasahovat, by měl zohlednit všechny tyto prvky.“
Ministr vnitra Ivan Langerzdůraznil, že se „v nadcházejícím roce bude v oblasti eGovernmentu realizovat řada záměrů a bude nezbytné, abychom táhli za jeden provaz“.
 
Konference na téma eGovernment přiblížila aktuální téma odborné veřejnosti a byla předzvěstí informační kampaně, která má přiblížit problematiku všem občanům České republiky. V popředí zájmu stály zejména datové schránky, jež už brzy urychlí přenos dat a usnadní komunikaci občanů s úřady.
 
První den zazněly referáty věnované projektům týkajícím se realizace nástrojů a prostředků eGovernmentu, spolehlivosti, bezpečnosti, doručování dokumentů a způsobu oznámení o doručení datové zprávy, technického řešení a fungování rychlého přenosu dat, osobních údajů i vzdělání státních zaměstnanců.
 
Druhý den následovaly referáty přibližující informační politiku některých resortů, přenosy a sdílení dat například z oblastí zdravotnictví a spravedlnosti v projektech eHealth a eJustice. Přednášející se věnovali také eObčankám, jejich vybavení, zabezpečení a využití, Czech POINTu, na kterém si v budoucnosti budeme moci zaregistrovat skoro vše.
 
Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem