Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

E-služby i zajímavý servis pro turisty

Finále se blíží. Představujeme poslední várku měst, která bojují o postup z třetího kola.
 
Blovice
Blovice (4 141 obyvatel, Plzeňský kraj) uživatele na stránkách vítají proměňujícími se fotografiemi v záhlaví a výzvou k virtuální prohlídce prostřednictvím Google Street View. Google maps tvůrci webu využili i k vytvoření mapy zájmových míst. Pamatováno je na starší osoby, pro něž je určený zjednodušený modul stránek, navíc některé rubriky si lze nechat díky funkci Přečíst nahlas předčítat. Zkrátka nepřijdou ani uživatelé mobilních zařízení, existuje totiž i mobilní verze webu. Obyvatelé města jistě ocení rubriku Rozpočet, pro přehled o akcích pak Sportovní přehled či Kulturní přehled. Zajímavostí je, že oddělení správní zveřejňuje vlastní fotogalerii, naleznete zde zejména představení zámku Hradiště a akce zde konané, převážně svatby. Nechybí ani představení slavných místních lidí v rubrice Rodáci a významné osobnosti Blovic.
 
Bruntál
Bruntál (16 913 obyvatel, Moravskoslezský kraj) se drží zavedeného členění Občan, Podnikatel a Návštěvník. Grafika záhlaví s rozvlněnými linkami hezky koresponduje se sloganem ...město mezi horami a vodou a úvodní fotografií. Občané si mohou rezervovat termín na přepážce, či se dozvědět, zda je doklad připraven k vyzvednutí, užitečné jsou rubriky Jak co vyřídit – životní situace občana či Jak postupovat při... Bruntál nezapomíná na obce ve svém správním obvodu a zveřejňuje na ně kontakty. V pečlivě utříděné Fotogalerii si lze prohlédnout dobové pohlednice, práce studentů architektury či obrázky k rozvoji města, fotografiemi jsou představena i partnerská města. Bruntál nabízí i řadu propagačních materiálů ke stažení. V rubrice Služby turistům je zajímavá podrubrika Vše pro turistu v okruhu 25 km. Také zde připravili mobilní verzi webu.
 
Mariánské lázně
Přehledné webové stránky města Mariánské Lázně (13 289 obyvatel, Karlovarský kraj) nabízejí v záhlaví vpravo nahoře šikovný přepínač na speciální web pro turisty, ti zde získají kompletní servis, včetně moderních vymožeností, jako je mobilní aplikace inCity. Příjemně graficky navržený portál navíc na viditelné místo umístil praktický vyhledávač na ubytování. Kromě standardních věcí, jako tematické balíčky, kalendář akcí, videogalerie či virtuální prohlídky, zaujme rubrika Roční období, která představuje Mariánské Lázně trochu jinak. Portál pro občana zvolil tematické členění rubrik, například Zdravotnictví, Školství, Životní prostředí. Ve sloupci Mohlo by vás zajímat se dozvíte informace ke zpívající fontáně, můžete ji zhlédnout na videozáznamu a také je zveřejněn týdenní rozvrh skladeb, které zde zazní. Město nabízí službu Moje ID, občané si mohou vyměňovat názory v diskuzním fóru. Praktické informace poskytne rubrika Jak si vyřídit... Online je přenášeno zasedání zastupitelstva. Město má profil na Facebooku.
 
Olomouc
Design webu statutárního města Olomouc (99 489 obyvatel, Olomoucký kraj) je účelný a vizuálně přitažlivý. Všechny informace máte okamžitě po ruce. Hlavní box s nejnovějšími zprávami, u nichž se při najetí kurzorem střídají obrázky, změní při prokliknutí jednotlivých záložek Občané,Turisté, Podnikatelé, Média barevnost do červené, souznící s logotypem Olomouce. Přehledně navržené jsou i další úrovně webu, pro informace nemusíte rolovat pod úroveň obrazovky, jsou soustředěny v pravém sloupci nebo jste na ně odkázáni hypertextem. Zastupitelé jsou představeni i fotografiemi. Občané ocení služby on-line, jako je rezervace na přepážky či stavy podaných žádostí o vydání řidičského průkazu a občanských průkazů a cestovních dokladů. Olomouc připravila i rozklikávací rozpočet. Zajímavostí jsou QR kódy s odkazem na příslušnou stránku.
 
Teplice
Teplice (50 024 obyvatel, Ústecký kraj) zvolily originální řešení stránek jako rozcestník, s netradičními rubrikami Chci se dozvědět, Chci zařídit, Chci kontaktovat, Chci se bavit. Občan se tak rychle dostane k požadované informaci, jako jsou Hotové osobní doklady či Životní situace. Také kontakty nemusíte hledat nijak složitě a získáte spojení na úřad a jiné instituce prakticky ihned. Lze zhlédnout on-line přenos zasedání zastupitelstva. Úvodní stránka rubriky Chci se bavit je pak pojatá hodně vizuálně, můžete vybírat podle svých zájmů z šesti fotografií Dům kultury, Aquacentrum, Regionální knihovna, Severočeská filharmonie, Botanická zahrada či Sportovní hala. Jedna z rubrik je vyhrazena i aktivitám pro děti a mládež. Instituce je možné si ne chat zobrazit i na mapě. Do města lze nahlédnout prostřednictvím webkamery.
 
Úštěk
Úštěk (2 805 obyvatel, Ústecký kraj) nabízí vstupní stránku s rozcestníkem na jazykové verze. Město je tak podrobně představeno také v angličtině a němčině. V panoramatu města, které stránkám dominuje, naleznete i údaj o počtu obyvatel, umístění a kontaktní údaje. Praktický je pruh sestávající z fotografií, který vás láká na nejbližší akce. Úštěk má profil i na Facebooku. Občané mohou komunikovat v diskuzním fóru, s rozvojem města se lze seznámit v rubrice Městský úřadInvestiční akce od roku 2000. Zajímavý oddíl Historie nabízí i mapy města podle vývoje, od půdorysu do roku 1400 až po půdorys do roku 1850. Prohlédnout si můžete historické fotografie i pohlednice a začíst se do pověstí a historek. Ve fotogalerii je zajímavostí Úštěk ve filmu. Město lze navštívit i virtuálně prostřednictvím Google Streetview.
 
Zábřeh
Zábřeh (13 798 obyvatel, Olomoucký kraj) zvolil členění Úřad a samospráva, Město a jeho rozvoj, Informační centrum, Služby města a Městská policie. Skvěle je zpracovaný Městský úřad, přes proklikávací organizační strukturu se dostanete do odborů a na vizitky. Zveřejněny jsou i mapy budov s rozmístěním kanceláří. K dispozici je i rezervační systém či stav vyřízení žádostí osobních dokladů. V rubrice Správní území ORP Zábřeh jsou soustředěny odkazy na obce v správním území a jejich znázornění na mapě. Rozsáhlá je část k rozvoji města, představující Vize, Aktuální projekty i Zrealizované projekty. Stáhnout si můžete i novodobé kroniky města od roku 2002 do roku 2012. V rubrice Městská policie jsou prezentováni strážníci, včetně toho, v kterých okrscích působí, kontaktů a fotografií. Zveřejněny jsou i nejčastější dotazy na městskou policii.
 
 

 

Soutěž: Kandidáti na Parádní web

Aligatorovo menuAligátorovo menu
Obcemi, kterým se podařilo uspět, a budou zařazeny do finále, jsou v kategorii Vesnice a Městys Dolní Břežany, Tisá a Vojkovice a v kategorii Města Velké Meziříčí, Jeseník a Třebíč. Hodnotilo dvanáct porotců. Abychom podpořili jedinečnost ve zpracování stránek a „živost“ webu, rozhodli jsme se kritériím přidělit odlišné váhy: Informace o veřejné správě a elektronické služby (15); Technická stránka a nové trendy (15), Grafika a přehlednost (35); Dění v obci, komunikace (35). V každém kole Webový aligátor představí obec, na které si „smlsnul“ a sestaví pro vás menu lahůdek, které jsou na jejich webu výtečné a neměly by ujít vaší pozornosti. Z takto zvolených obcí bude na závěr soutěže vybrána jedna, která získá Cenu redakce časopisu Veřejná správa. Zatím si webový aligátor do svého menu v prvním kole vybral obec Pelechy a v druhém kole město Velké Meziříčí.
 

Celkové pořadí ve druhém kole

Vesnice, Městys
1. Dolní Břežany (84,1 bodů)
2. Tisá (55,9 bodů)
3. Vojkovice (46,3 bodů)
4. Opatovice nad Labem (39,1 bodů)
5. Vrbice (24, 7 bodů)
 
Města
1. Velké Meziříčí (70,9 bodů)
2. Jeseník (69,1 bodů)
3. Třebíč (43,8 bodů)
4. Postoloprty (38,1)
5. Brno-Bystrc (28,1)

 

vytisknout  e-mailem