Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Domovník – preventista je dalším projektem pro pomoc vyloučeným lokalitám

V pondělí 19. května 2014 proběhla v budově Ministerstva vnitra v Praze na Letné společná tisková konference zástupců Ministerstva vnitra a Policie ČR k problematice ochrany před majetkovou trestnou činností.  

Na tiskové konferenci za účasti ředitelky odboru prevence kriminality MV Jitky Gjuričové a náměstka policejního prezidenta pro SKPV plk. Václava Kučery byl veřejnosti představen manuál k projektu „Bezpečná lokalita – Bezpečné bydlení“. Tento materiál je výsledkem spolupráce Ministerstva vnitra a policejního sboru s nestátními subjekty při vytváření preventivních opatření k ochraně majetku a osob. „Manuál je určený zejména pro bytová družstva, nájemníky v panelových domech a pro majitele nemovitostí,“ řekl jeden z autorů, strážník městské policie Brno Luboslav Fiala a dodal: „Nejlepším způsobem ochrany majetku je vzájemná komunikace a obezřetnost sousedů či nájemníků.“
 
Vedle manuálu k ochraně nemovitého majetku představili odborníci na situační prevenci projekt „Domovník – preventista“, který již druhým rokem funguje v celé České republice. Cílem projektu je vytvořit v problémových lokalitách místa „domovníků“ z řad místní komunity, kteří budou ve spolupráci s policií a úřady dohlížet na pořádek v jednotlivých domech. „Takový domovník nejen, že se spolu s obecní či městskou policií podílí na bezpečnosti a veřejném pořádku ve svém domě a jeho bezprostředním okolí, ale je současně i preventistou v oblasti sociální,“ vysvětlila Gjuričová.
 
Odbor prevence kriminality podpořil v roce 2014 vznik celkem 25 pracovních míst domovníků – preventistů v 11 obcích celé ČR. „Projekt pomůže ukázat občanům žijícím a bydlícím v sociálně citlivých či rizikových lokalitách, že i v nich se může bydlet čistě, na vyšší sociální úrovni a bezpečně,“ potvrdila ředitelka odboru prevence kriminality.
 
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem