Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Domovní listovní schránka a bezpečná domácnost

Rekonstrukce panelového domu, to nemůže být již jen pouhé zateplení fasády, oprava střechy, prostá výměna oken a domovních vstupních dveří, ale mělo by to být komplexní řešení, plně funkční, ale současně také bezpečné. Vstup do domu je prvním místem setkání návštěvníka s domem a místem, které může navodit dojem o domě i jeho obyvatelích.
  
Domovní listovní schránka se zdá být nepodstatným detailem domu, ať již novostavby nebo starší budovy. Může však významným způsobem ovlivnit pozitivně i negativně celkový dojem ze stavby. Požadavky na kvalitní, dostatečně prostorné a vhodně umístěné schránky přicházejí od poštovních doručovatelů (dosud od České pošty) i od uživatelů schránek. Stížnosti se týkají především nedostačující velikosti schránky s ohledem na dnešní rozsah poštovních zásilek, nedostatečné velikosti vhozového otvoru, což způsobuje poškození zásilek (např. vložená CD nebo drahé časopisy), nebo jejich bezpečnosti.
 
Někdy je pohled do vestibulu bytových domů skutečně tristní – schránky zkorodované, s deformovanými dvířky, schránky „přetékající poštou“, nebo dokonce schránky s visacími zámky.
 
Kvalitní domovní listovní schránka  
Základní podmínkou kvalitní listovní schránky odpovídající současným požadavkům na doručování pošty je její soulad s českou a zároveň evropskou  normou ČSN EN 13 724. Tato evropská norma specifikuje požadavky a zkušební metody vhozů pro dodávání listovních poštovních zásilek, jsou-li zabudovány v souladu s instrukcemi výrobce. Bere v úvahu zabezpečení, nedobytnost a bezpečnost zásilky, funkčnost pro příjemce, ergonomii a efektivnost pro doručovatele.
 
Kvalitní, nové a bezpečné schránky byly také k vidění na nedávno skončeném veletrhu Pragoalarm/Pragosec 2009.
  
Domovní listovní schránky z pohledu normy
Norma pro domovní listovní schránky je sice platná, ale nikoli závazná. Přesto by se každý rozumný investor nebo stavitel měl držet této normy, která stanoví nejen standard kvality, ale také podmínky funkčnosti schránky.
 
Z hlediska funkce schránky jsou důležité a podstatné především rozměry. Základním rozměrem je velikost vhozového otvoru schránky. Tu stanoví norma na rozměr 30 - 35 mm (výška) x 325 mm (délka) pro vhoz zásilky na šířku, nebo 30 - 35 x 280 mm pro vhoz na délku. Norma předepisuje rozměry z hlediska velikosti zásilky, kterou by měla schránky pojmout a která by měla jít vložit do schránky bez jejího poškození – přelomení, pomačkání. Pro velikost vhozového otvoru je stanovena velikost tzv. normované zásilky. To je formát C 4 (229 x 334 mm) o tloušťce 24 mm. Norma ještě blíže určuje tuhost zásilky a to tak, že normovaná zásilka by měla být tvořena listy papíru o měrné hmotnosti 80 g/m2.
  
K dalším důležitým vlastnostem domovních listovních schránek, které jsou požadovány normou patří:
  • Bezpečnost zásilky – norma stanoví rozměry schránky pro zajištění zásilky proti neoprávněnému vyjmutí zásilky. Pokud tyto rozměry nejsou zajištěny, pak stanoví povinnost dodatečné zábrany proti vyjmutí zásilky a opět definuje její rozměry.
  • Pevnost a kvalita – norma stanoví způsob provedení zkoušky pevnosti a bezpečnosti dvířek. Dále stanoví parametry zámku z hlediska nahodilého odemknutí schránky. Jde o počet nezaměnitelných kombinací zámku, buď 200 kombinací pro 1. stupeň bezpečnosti, nebo 500 kombinací pro 2. stupeň bezpečnosti.
  • Korozní odolnost – u schránek pro venkovní použití musí schránky splňovat požadavky pro třídu 3 nebo vyšší podle EN 1670.
  • Ergonomie a bezpečnost – norma stanoví instalační výšky vhozových otvorů v rozmezí 700 - 1700 mm a pro dveřní sestavy pak 400 - 1800 mm. Z hlediska bezpečnosti při vkládání a vyjímání zásilky pak uvádí, že v dosažitelném prostoru nesmí být ostré hrany. Z hlediska důvěrnosti schránky nemají mít průhledová okénka.

Sortiment a možné aplikace
Široký sortiment listovních schránek v souladu s normou EN ČSN 13 724 představuje například schránky ve svislém provedení – o základních rozměrech 370 x 30 x 100 mm či v ležatém provedení o základních rozměrech 300 x 385 x 110 mm, ale v šikmém provedení s celou řadou rozměrových modifikací. Všechny tyto schránky se používají do sestav ve vícebytových domech. Mimo to je na trhu i řada schránek pro rodinné domky, a to jak nástěnných, tak i k zazdění do oplocení. Schránky jsou vyráběny z pozinkovaného plechu či se alternativně vyrábí dvířka také z nerezového plechu v různých barevných odstínech.
 
Schránky v sestavách se používají pro hromadnou bytovou výstavbu. Nejvýhodnějším řešením jsou tzv. dveřní sestavy k zabudování do vstupní stěny z profilů (předností je jednoduchá montáž a také to, že doručovatel nemusí vstupovat do domu – větší bezpečnost pro doručovatele i dům). Často používanými jsou také sestavy nástěnné, umísťované ve vnitřních prostorách domů. A také sestavy k zazdění instalované zpravidla v obvodové stěně domu jako průhozové schránky nebo ve vnitřních prostorách jako schránky s vhozem i výběrem vpředu. Nejméně používané jsou zatím volně stojící sestavy ve stojanech z ocelových, hliníkových nebo nerezových profilů.
 
Je tedy zřejmé, že pokud budete uvažovat o rekonstrukci vchodu i s výměnou listovních schránek, je lépe orientovat se na schránky vyráběné v souladu s platnou normou a ještě lépe na schránky od výrobce, který má výrobky certifikované nezávislou autorizovanou zkušebnou a může vám zcela oprávněně vystavit prohlášení o shodě výrobku s normou ČSN EN 13 724. Pro panelové domy jsou nejvhodnějším řešením  sestavy listovních schránek na čelní desce, které se zabudovávají do vstupní stěny vytvořené z profilů a jednoduše se upevní pomocí zasklívací lišty.
 
Vhodným doplňkem ke schránkám jsou sestavy, které reagují na více okolností, než předpokládá norma. Například sestavy doplněné o zvonková tabla s tlačítky s podsvětlenou jmenovkou, hovorový modul i videokameru, sestavy s různým stupněm tepelné izolace, sestavy z nadstandardního materiálu (nerez). Pro komplexní řešení vchodu mohou být domovní listovní schránky implantovány i do vstupních dveří a vstupní stěny z hliníkových nebo plastových profilů, dveře vybavené domovním číslem a názvem ulice s osvětlením i bez něho. Osvětlení může být ovládáno stmívačem či detektorem pohybu apod.
     
Informuje: JUDr. Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality MV ČR,
tel.: 974 833 217, e-mail:
sekropk@mvcr.cz
  


Odbor prevence kriminality, 17.3.2009

vytisknout  e-mailem