Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Dnes je Den bezpečnějšího internetu. Ministerstvo vnitra představilo leták „Základní pravidla a rizika využívání umělé inteligence“

Společně za lepší internet, to je téma letošního Dne bezpečnějšího internetu. Ministerstvo vnitra při této příležitosti upozorňuje například na krádeže a zneužívání identit nebo deepfake podvrhy s využitím umělé inteligence. Resort představil i leták se základními pravidly a riziky využívání AI. 

Kyberkriminalita je dlouhodobě nejstrměji rostoucí trestná činnost nejen v Česku. V roce 2016 představovala cca 2 % evidované trestné činnosti, v roce 2023 to už bylo téměř 11 %. Nejčastějšími útoky jsou stále podvody zaměřené na finanční prostředky uživatelů internetu, na dlouhodobém vzestupu je i mravnostní kriminalita. Ministerstvo vnitra se i proto opět zapojilo jako jeden ze spoluorganizátorů do preventivních aktivit v rámci Dne bezpečnějšího internetu, který letos připadá na 6. února. Cílem dnešního dne je nejen upozornit na rizika internetu, ale i na skutečnost, že při dodržování jednoduchých pravidel může být internet pro všechny skvělým a bezpečnějším nástrojem.

Vedle klasických útoků typu ransomwere, DoS/DDoS či trojských koní jsou na vzestupu i útoky za pomoci krádeže a zneužití identit i tzv. deepfake podvrhů s využitím umělé inteligence. Jedním z pilířů práce Ministerstva vnitra jsou preventivní aktivity. Proto jsme dnes mimo jiné představili také nový informační leták upozorňující na základní pravidla práce při využívání umělé inteligence a na její rizika (viz příloha). Toto tzv. AI desatero jsme vytvořili ve spolupráci s odborníky ze spolku prg.ai a CZ.NIC.

„Umělé inteligence se nesmíme bát. Využívat ji mohou i bezpečnostní složky, ať už v případě správy bezpečnostních incidentů, hodnocení zranitelnosti, nebo třeba analýzy zpravodajských informací o kybernetických hrozbách. Na resortu vnitra působí pracovní skupina, která se zabývá bezpečnostními aspekty souvisejícími s rozvojem AI. Nicméně protože s AI může pracovat každý, je vhodné si uvědomovat možná rizika a základní pravidla. Proto jsme společně s partnery vytvořili leták, který se této oblasti věnuje,“ řekl ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra Michal Barbořík. Vzhledem k tomu, že se s AI budeme všichni setkávat stále častěji, je leták určený pro každého, kdo o ní chce získat základní informace. Ministerstvo vnitra bude tento materiál využívat při svých preventivních činnostech.

Safer Internet Centrum
Samotný Den bezpečnějšího internetu v Česku pořádá ve spolupráci s Ministerstvem vnitra Safer Internet Centrum, jehož garantem je sdružení CZ.NIC. Den bezpečnějšího internetu si letos připomínáme už po jednadvacáté a jeho součástí je opět i odborný seminář, kde partneři mimo jiné seznámí účastníky se svými nejnovějšími aktivitami v oblasti bezpečnosti internetu. „Jsme velice rádi, že jsme mohli v loňském roce představit službu umožňující bezpečnostní testování webů a aplikací organizací pracujících s dětmi a mladistvými a že je o tuto službu mezi těmito organizacemi zájem. Chci apelovat na ty organizace, kterým můžeme nabídnout pomoc, aby se na nás obrátily, aby nepodceňovaly bezpečnost svých webových stránek a aplikací,“ uvedl za CZ.NIC Martin Kožíšek.

Vloni přijalo Safer Internet Centrum 3700 hlášení nelegálního obsahu na linku STOPonline.cz. Tato služba má za cíl dlouhodobě zaznamenávat a následně znepřístupňovat nelegální obsah na internetu. „Počet nahlášených případů meziročně stoupá. Je také zřejmé, že intimní materiály publikované na internetu čím dál častěji vytvářejí a zveřejňují samy děti. Z celkového počtu přijatých hlášení obsahovalo 369 dětskou pornografii, 78 dětskou erotiku a 219 dětskou nahotu,“ shrnula Kateřina Vokrouhlíková z linky STOPonline.cz.Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra
6. 2. 2024

vytisknout  e-mailem