Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Základní informace

O rozvoji digitálního televizního vysílání v České republice 

  1. Základní informace
  2. Často kladené otázky

Digitalizace televizního vysílání představuje v historii vysílání podobný posun, jakým byl nástup barevného obrazu. Přináší kvalitnější obraz i zvuk, naprosté většině diváků zlepšuje příjem signálu a umožňuje přenos většího počtu televizních, ale také rozhlasových kanálů. Umožňuje i doplňkové služby jako například přehledný programový průvodce, označovaný zkratkou EPG. Přednosti digitálního přenosu už oceňují stovky miliónů lidí prakticky v celé Evropské unii, Americe a dalších zemích. Nyní k nim postupně přibývají i diváci v České republice.

Hlavní výhody digitálního vysílání

  • kvalitnější obraz a zvuk
  • lepší příjem signálu
  • více TV kanálů
  • doplňkové služby

Koncepce rozvoje digitálního vysílání
Aby byl přechod k modernímu způsobu distribuce televizního signálu co nejjednodušší, připravilo Ministerstvo informatiky ČR ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Českým telekomunikačním úřadem pro vládu České republiky materiál nazvaný Koncepce rozvoje digitálního televizního vysílání v České republice, který vláda schválila dne 15. 3. 2006. Tento materiál iniciuje vznik Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání a finanční účast státu při přechodu na digitální vysílání (viz Institucionální zabezpečení Koncepce rozvoje digitálního televizního vysílání v České republice).

Institucionální zabezpečení Koncepce rozvoje digitálního televizního vysílání v České republice
Uvedený materiál obsahuje návrh na jmenování Národního koordinátora pro digitální vysílání v ČR a jeho zástupce, návrh Statutu Národní koordinační skupiny (NKS) pro digitální vysílání, včetně návrhu financování její činnosti, a základní principy informační a komunikační kampaně k rozvoji digitálního vysílání v České republice včetně a návrhu na finanční zabezpečení této kampaně a průzkumu penetrace. Vláda ČR schválila uvedený materiál na svém zasedání dne 17. 5. 2006.

Jak přijímat digitální televizi?
Zatímco barevný obraz dokázaly – byť černobíle – zpracovat i monochromatické televizory, s digitálním vysíláním si neporadí. Ve formě rádiového signálu jsou totiž přenášena data, která se teprve v obraz musí proměnit, a o to se postará digitální tuner. Ten může být nedílnou součástí televizoru nebo se prodává jako samostatné zařízení, tzv. set top box. Díky němu mohou diváci i na televizi s analogovým tunerem sledovat digitální vysílání. Kromě zemského digitálního vysílání (označovaného zkratkou DVB-T) je ale možné přijímat digitální televizní vysílání také ze satelitu (DVB-S) nebo v rámci kabelové televize (DVB-C) – pokud operátor danou technologii využívá. Nově se objevuje ještě vysílání pro mobilní zařízení (DVB-H). Protože v České republice zhruba 80 procent obyvatel sleduje televizi vysílanou prostřednictvím sítě zemských rádiových vysílačů, je kladen důraz právě na tento způsob distribuce televizního signálu.

DVB-T přineslo první nové programy
V České republice po několikaletém testovacím provozu bylo zahájeno regulérní vysílání prvního digitálního multiplexu 21. října 2005 s nabídkou tří programů České televize, programu televize Nova a pěti programů Českého rozhlasu. Aktuální rozvoj digitálního vysílání závisí na uvolňování pásem postupným vypínáním starých analogových televizních vysílačů. To je třeba velmi dobře koordinovat tak, aby všichni diváci měli možnost se vybavit na příjem digitálního vysílání. Nejpozději na konci roku 2012 (ale velmi pravděpodobně už o několik let dříve) však analogové vysílání skončí a stane se navždy historií. Namísto současných čtyř televizních programů budou mít diváci v té době k dispozici zhruba 10-15 televizních kanálů.

Analogové vysílání se stane historií
Aby mohlo výhod digitálního vysílání využívat co nejvíce lidí, domluvily se členské země Evropské unie na tom, že analogové vysílání nejpozději do konce roku 2012 uvolní prostor právě digitálnímu způsobu vysílání. Oba systémy totiž vysílají ve stejných pásmech, neboť jiná kmitočtová pásma nejsou dostupná. Digitální vysílání si ovšem z principu počíná mnohem efektivněji – namísto jednoho analogového televizního programu jich dokáže vysílat zhruba pět (v budoucnosti možná i více). Navíc digitálnímu vysílání nevadí odrážení signálů od překážek ani jejich překrývání (tzv. duchy u analogových televizí v místech s horším příjmem). Proto je možné snadněji a hospodárněji pokrýt vybrané území signálem.

vytisknout  e-mailem