Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Datové schánky spuštěny

České Budějovice, 1. červenec 2009 

 
 
Komentář k videu v textové podobě:
Historický okamžik nastal - 1. července ve 14 hodin v Postservisu České pošty v Českých Budějovicích byla vytištěna první obálka s přístupovými údaji do datových schránek pro jejich uživatele. Celý systém spustili náměstek ministra vnitra Zděnek Zajíček, generální ředitel České pošty Petr Sedláček a profesor Vladimír Smejkal, člen Legislativní rady vlády.
 
Zdeněk Zajíček: „V tuto chvíli je to pro nás opravdu slavnostní okamžik, protože přecházíme z příprav do reálného ostrého provozu informačního systému datových schránek.
 
Očekávaná revoluce ve veřejné správě tak začala. Každý den bude takto vytištěno a rozseláno 50 000 obálek.
 
Petr Sedláček: „Česká pošta dnes brzo ráno nebo  v noci obdržela od ministerstva vnitra databázi oprávněných osob“.
 
A tím začala výroba a distribuce obálek se žlutým pruhem, která bude trvat řádově dva týdny. Obálky budou tištěny a doručovány postupně. Nejprve pro orgány veřejné moci, dále pro právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Obálky budou distribuovány podle PS4 a podle abecedy. První uživatelé DS by ale měli být trpělivý.
 
Zdeněk Zajíček: „V zákoně je čtyřměsíční lhůta, která končí 1. listopadu. V tuhletu chvíli pokud se někdo velmi aktivně  přihlásí do své datové schránky zítra, pozítří, tak jak mu ta obálka s přístupovými údaji příjde, neznamená to, že bude mít na druhé straně partnera pro komunikaci, že každý úřad bude mít už aktivovanou datovou schránku, byť určitě mnohé z úřadů si svou ds budou aktivovat neprodleně poté, co dostanou své přístupové údaje. Ale pravda je taková, že 1. listopadu spadla klec, a 1. listopadu všichni ti, kteří budou chtít používat datové schránky, mají jistotu, že všechny úřady v České republice mají aktivovanou datovou schránku a všechno, co s nimi budou chtít vyřídit, jim do jejich datové schránky mohou  posílat."

vytisknout  e-mailem