Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Další pomoc potřebným. Díky programům MEDEVAC a Pomoc na místě míří do zahraničí 75 milionů Kč

Česká republika věnuje zemím z regionu Balkánu, Blízkého východu, severní Afriky a širšího Sahelu celkem čtyři peněžní dary v hodnotě 75 milionů Kč. Dnes, 21. června 2021, o tom rozhodla vláda. Jedná se o další podporu poskytnutou z programů Ministerstva vnitra Pomoc na místě a MEDEVAC. 

I v letošním roce pokračuje vláda ČR v poskytování humanitární pomoci. Česká republika pomáhá programy Pomoc na místě a MEDEVAC zemím, které se nacházejí ve složité situaci. Pravidelně pomáháme přímo tam, kde se s problémy skutečně potýkají. Tímto způsobem v konečném důsledku snižujememigrační tlak na Evropu,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Cílem obou humanitárních programů je přímá pomoc uprchlíkům, boj proti nelegální migraci, vysílání lékařských týmů nebo budování zdravotnické infrastruktury.

Pomoc na místě
V rámci programu Pomoc na místě poskytne Česká republika dary ve výši 70 milionů Kč. Celkem 20 miliony Kč přispěje v Bosně a Hercegovině k vylepšení systému sbírajícího data o počtu a profilu uprchlíků nacházejících se na tamním území a k posílení kapacit zajišťujících dobrovolné návraty do země původu.
Dar ve výši 25 milionů Kč je určen na rozvoj podnikání syrských uprchlíků v Jordánsku. Dalších 25 milionů Kč pomůže v Nigeru, kde vznikne nová policejní mobilní jednotka zaměřená na ochranu jižní hranice Nigeru. Projekt, který zahrnuje zřízení infrastruktury a pořízení vybavení, jako jsou motorky, obrněné vozy nebo komunikační technika, je spolufinancován ČR a Německem.

MEDEVAC
V rámci programu MEDEVAC poskytne Česká republika 5 milionů Kč na zvýšení kvality očního lékařství v Burkině Faso. Tato země patří mezi deset nejchudších na světě a přístup ke zdravotní péči je zde pro většinu obyvatel velmi obtížný. Konkrétně slepota a další závažné oční vady postihují až 25 % populace, což činí 4,7 milionu osob. Finanční dar je určen na rekonstrukci operačního sálu v Univerzitní nemocnici v Bobo-Dioulasso, na nákup specializovaného vybavení a spotřebního materiálu a školení zdravotnického personálu.
O schválených prioritách programů Pomoc na místě a MEDEVAC se dozvíte více zde.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem