Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Chraňte svá obydlí i v době dovolené!

Letní měsíce jsou z hlediska vloupání do obydlí každoročně nejrizikovějším obdobím roku. Velká část občanů v tomto čase tráví rekreaci v tuzemsku či v zahraničí a jejich obydlí bývají bez dohledu a často nedostatečně zabezpečená. Přinášíme některá doporučení, jak snížit riziko vykradení domu či bytu.

Pravidla bezpečného chování
Obecně může bezpečnost domu či bytu každý z nás ovlivnit tím, že bude dodržovat základní jednoduchá organizační opatření, která nevyžadují žádné finanční náklady. Měli bychom znát užitečná pravidla a osvojit si dobré návyky, které bude pečlivě dodržovat:
 • Řádně uzamykejte objekt. Když odcházíte z domu nebo bytu, ať již krátkodobě, vždy zavírejte všechna okna a uzamykejte všechny dveře. Neschovávejte nikdy klíče pod rohožku ani do květináče.
 • Zbytečně neupozorňujte na vaši nepřítomnost; moderní „pozvánkou pro zloděje“ je vzkaz na sociálních sítích, že např. budete 14 dní na dovolené mimo ČR. O svém odjezdu informujte pouze nejužší okruh lidí, kterým věříte.
 • Požádejte důvěryhodnou osobu, aby v době vaší nepřítomnosti dohlédla na obydlí – větrala, zalévala květiny, sekala trávník, pravidelně vybírala schránku na dopisy apod. Byt či dům se nebude jevit jako opuštěný, prázdný.
 • Můžete také byt nebo dům zabezpečit elektronickým zařízením, které v nepravidelných časových intervalech zapínají světla, televizi atd., a tím vytvářejí zdání, že byt je obydlen.
 • Udržujte přehledný prostor před objektem. Důležité je dobré osvětlení. Zloděje odrazuje od pokusu vniknout do obydlí, protože by mohl být viděn. Dbejte na to, aby keře a stromy nezakrývaly velkou část objektu, to by mohlo zlodějům umožnit pracovat ve skrytu. Keře vhodně prostřihávejte. Díky lepší viditelnosti mohou tak i vaši sousedé snáze kontrolovat, zda je vše v pořádku.
 • Uklízejte na pozemku, pokud se jedná o rodinný dům či chatu. Posekaný trávník a udržovaná zahrada ukazují na skutečnost, že je objekt pravidelně obýván. Na zahradě nenechávejte volně ležet věci jako je např. žebřík, nářadí či sekačka. Ukládejte a uzamykejte je do kůlny či do garáže.
 • Nedávejte na odiv, že vlastníte cenné předměty, chraňte je.
 • Nechlubte se před cizími lidmi, co máte doma cenného. Nejdražší cennosti ukládejte do sejfu v bance. Pokud chcete přechovávat cennosti doma, nenechávejte je na jednom místě – uložte je na různá těžko předvídatelná místa v bytě, nebo si pořiďte trezor.
 • Večer zatahujte závěsy nebo rolety, aby vám nebylo vidět do domu či bytu. Případného zloděje by mohly lákat třeba obrazy na stěnách nebo zařízení bytu apod. Označujte si cennosti např. novou technologií forenzního identifikačního značení pomocí syntetické DNA, připravte jejich soupis a nechte je pojistit. Poznamenejte si sériová čísla a zvláštní označení svých cenných předmětů, elektronických výrobků apod. Sepište seznam těchto předmětů a pečlivě ho uschovejte. Nechte cennosti označit dostupnými identifikačními metodami a prostředky. Cennosti, které není snadné označit, si vyfotografujte. Tato opatření v případě odcizení předmětů usnadní jejich nalezení a identifikaci a ulehčí tak práci pojišťovně a policii.
 • Udržujte dobré vztahy se sousedy, všímejte si podezřelých osob v blízkosti obydlí.
 • Do bytu dovolte vstoupit jen osobám známým a důvěryhodným. Mějte se na pozoru před lidmi, kteří chodí ode dveří ke dveřím a nabízejí všelijaké podnikání, služby nebo různé zboží. Mohou to být tipaři.
Technické zabezpečení
Na tato vcelku jednoduchá bezpečnostní opatření musí co nejdříve navázat vaše rozhodnutí o technickém zabezpečení obydlí. Rozhodování s sebou zákonitě nese celou řadu otázek, na které musíte znát uspokojivé odpovědi. Těmi základními jsou:
 • Jak postupovat při nákupu zabezpečovací techniky?
 • Kolik je třeba investovat finančních prostředků?
 • Jak vybírat spolehlivou firmu, která bude techniku instalovat?
 
Odpovědi na tyto a další podobné otázky lze shrnout takto:

Svůj majetek si zabezpečte ihned, ne až před odjezdem na dovolenou či po „návštěvě“ zloděje!

Základem jakéhokoliv zabezpečení objektu jsou správně aplikované mechanické zábranné prostředky (certifikované bezpečnostní dveře a požárním atestem, zámky, mříže, folie, apod.)
Vyžádejte si více nabídek od různých firem (solidní firmy je nabízejí bezplatně), nechte si vysvětlit vše, co je vám nejasné.
 
Dávejte přednost zabezpečovací firmě, která se prokáže patřičnými oprávněními (koncese), je členem nějaké asociace či cechu, provádí komplexní služby a má dobré reference.
 
Požadujte certifikovanou zabezpečovací techniku, nezapomínejte porovnat záruční a servisní podmínky jednotlivých firem. Rozhodující by pro vás neměla být jen výše finančních položek v ceníku. Oceňte i seriózní jednání, nezvolte firmu, která pomlouvá konkurenci.
 
Zajímejte se o vazbu zvolené certifikované techniky na pojistné podmínky pojišťoven.
 
Využívejte dalších relevantních informací a doporučení např. v rámci preventivního projektu Bezpečná země.

Co dělat, je-li byt nebo rodinný dům i přes tato opatření vykraden?
Pokud možno zachovejte klid, nevstupujte zbrkle do objektu. Mohl by tam být ještě zloděj, který by vás mohl napadnout nebo by mohl dokonce ve stresu použít i zbraň.
 
Vloupání ihned ohlaste na Policii ČR a vyčkejte jejího příjezdu. Nikdy neuklízejte po zlodějích – tím poničíte stopy, které mohou být vodítkem pro policii a pojišťovnu. Do protokolu uveďte každou maličkost, může být důležitá pro vypátrání zloděje a vašich věcí. K oznámení vloupání využijte tísňové linky 158, 112 či 156.

 
JUDr. Tomáš Koníček, odbor prevence kriminality MV, tel.: 974 833 217 e-mail: tomas.konicek@mvcr.cz 

vytisknout  e-mailem