Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Česko je připraveno školit kurdské policisty i pyrotechniky

Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident plk. Tomáš Tuhý se dnes, v úterý 16. září 2014, sešli s ministrem vnitra Kurdské regionální vlády v Iráku Karimem Sinjarim. Ujistili ho o podpoře Česka v boji proti Islámskému státu i o ochotě resortu vnitra pomoci s výcvikem kurdské policie. 

Milan Chovanec jednal s Karimem Sinjarim v souvislosti s kritickou bezpečnostní a humanitární situací v oblasti Iráku způsobenou akcemi teroristické organizace Islámského státu, který dnes ovládá třetinu Iráku. Vzhledem k tomu požádala kurdská strana Česko o dodávky munice či školení policistů. „Chtěl bych zopakovat alarmující čísla, tedy že v kurdských oblastech Iráku, které mají 4,5 mil. obyvatel, je kvůli bojům kolem 1,4 mil. uprchlíků. Je zřejmé, že kurdská armáda je jednou z posledních sil v regionu, která dokáže agresi teroristů čelit. Proto si zaslouží naši podporu a pomoc,“ uvedl Milan Chovanec s tím, že vláda už schválila dodávky munice pro kurdskou stranu. Teď je třeba dohlédnout na to, aby munici dostala co nejdříve, protože situace v oblasti je kritická. „Ministerstvo vnitra a policie může pomoci kurdské straně s výcvikem policistů, s kterým už má zkušenosti z Iráku, a školením pyrotechniků. Do týdne vypracujeme seznam našich možností a odešleme je kurdské straně. Uvědomujeme si, že pokud se proti teroristům z Islámského státu nezakročí hned, může se konflikt dostat časem až k nám,“ doplnil ministr Chovanec.
 
Ministr vnitra Kurdské regionální vlády v Iráku Karim Sinjari poděkoval České republice za pomoc a občanům za podporu. „Vážíme si vztahu s Českou republikou, která je náš dlouhodobý partner. Věřím, že může sehrát důležitou roli při školení našich bezpečnostních sil. Jsme odhodláni postupovat proti teroristickým skupinám, potřebujeme však pomoc,“ uvedl kurdský ministr vnitra.
 
Policejní prezident plk. Tomáš Tuhý potvrdil, že je česká policie ochotná kurdské policii v těžké situaci pomoci. „Zhodnotíme naše možnosti a najdeme cestu, jak problémy kurdské policie společně řešit,“ ujistil policejní prezident.
 
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem