Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Česko je připraveno na tvrdý brexit. Sněmovna schválila brexitový zákon Ministerstva vnitra

Poslanecká sněmovna dnes, 23. ledna 2019, schválila ve zrychleném projednávání zákon pro případ vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie bez dohody. Zákon, který připravilo Ministerstvo vnitra (MV), řeší nejen postavení Britů v Česku, ale také chrání cca 40 000 českých občanů žijících v Británii. 

Zákon, který připravilo MV ​pod vedením Jana Hamáčka (ČSSD) pro případ tvrdého brexitu, schválila vláda 7. ledna tohoto roku. Ministr vnitra Jan Hamáček následně přesvědčil zástupce politických stran o nutnosti schválit zákon zrychleně. Mj. i proto, že případný tvrdý brexit hrozí již 29. března 2019. „Jsem rád, že se podařilo přesvědčit poslance o nutnosti schválit zákon zrychleně. Garancí současných podmínek Britů u nás chráníme také 40 000 našich občanů ve Spojeném království,“ okomentoval Jan Hamáček přijetí návrhu, na kterém MV spolupracovalo s dalšími resorty.
 
Zákon recipročně garantuje práva britských občanů v ČR a jeho cílem je mj. zajistit co nejlepší postavení Čechů žijících ve Velké Británii. Legislativní úprava řeší např. dílčí otázky spojené s pobytem, uzavíráním manželství, nabýváním občanství ČR nebo přístupem na trh práce. Současně upravuje i status vysokých škol i uznávání odborných kvalifikací. Bez přijetí speciální právní úpravy by se přibližně 8 tisíc občanů Spojeného království legálně pobývajících v České republice ocitlo od 30. března 2019 ve stejném postavení jako ostatní cizinci ze zemí mimo Evropskou unii.
 
Zákon bude platit v případě, že Spojené království vystoupí z EU bez dohody o vystoupení. Pokud následně dojde před 31. prosincem 2020 k dohodě o vystoupení, zákon pozbude platnosti. Jestliže k dohodě nedojde, právní postavení britských osob se od 31. prosince 2020 bude v Česku řídit platnými předpisy pro státní příslušníky a právnické osoby třetích zemí.


Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem