Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Česká republika opět patří mezi nejlépe ohodnocené země v boji proti obchodování s lidmi

Česká republika i nadále patří mezi nejlépe hodnocené země z hlediska boje proti obchodování s lidmi. Vyplývá to ze Zprávy o stavu obchodování s lidmi za rok 2023 (2024 Trafficking in Persons Report), kterou zveřejnilo Ministerstvo zahraničních věcí USA. 

Stejně jako v posledních letech se Česká republika umístila mezi zeměmi kategorie TIER 1, což představuje nejlepší možné hodnocení. To potvrzuje, že ČR plně dodržuje minimální standardy pro efektivní potírání této trestné činnosti a pro zajištění dostatečné ochrany jejích obětí. 

Ocenění získala zejména za vyšší počet vyšetřovaných a trestně stíhaných pachatelů, udělení trestů odnětí svobody nepodmíněně a rozšíření poskytované péče obětem obchodování s lidmi jak v rámci Programu Ministerstva vnitra ČR na podporu a ochranu obětí obchodování s lidmi, tak všeobecně. Uznání získaly i úspěšné preventivní aktivity související s problematikou obchodování s lidmi, včetně těch, které byly cíleny na ukrajinské uprchlíky.

Součástí hodnotící zprávy je také seznam doporučení, která mohou subjektům zapojeným do boje proti obchodování s lidmi pomoci k jeho účinnější eliminaci. Mezi ně například patří proškolení širšího okruhu státních zástupců a soudců o závažnosti trestného činu obchodování s lidmi a o nabízených službách na ochranu obětí, zvýšení odborné přípravy zaměstnanců inspektorátu práce nebo zlepšení identifikace dětských (popř. dalších zvláště zranitelných) obětí a jejich následné péče.

Zprávu o stavu obchodování s lidmi za rok 2023 Ministerstva zahraničních věcí USA (v anglickém jazyce) je možné zhlédnout zde. Více informací o problematice obchodování s lidmi v České republice pak naleznete ve Zprávě o stavu obchodování s lidmi v České republice za rok 2023.Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra
8. 7. 2024

vytisknout  e-mailem