Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Asistentem prevence kriminality i na dovolené

Když si brněnský asistent prevence kriminality Ján Polyák plánoval na pátek 13. února dovolenou, určitě ani netušil, že při ní využije doslova všechny své dosavadní zkušenosti z práce asistenta prevence kriminality.
 
V brněnské ulici Cejl, která je součástí sociálně vyloučené lokality, se stal svědkem dopravní nehody, při které osobni motorové vozidlo v nízké rychlosti zachytilo asi jedenáctiletou dívku, která před auto náhle vběhla, když chtěla společně s kamarádkou přeběhnout ulici. Na první pohled se střet obešel bez zranění dívky, přesto asistent prevence kriminality mobilním telefonem přivolal sanitku i policii.
 
Pak se ale u dopravní nehody začali srocovat obyvatelé sociálně vyloučené lokality a emoce rodinných příslušníků dívek a jejich známých začaly nad drobnou nehodou narůstat. V této chvíli se už asistent prevence kriminality sám aktivně vložil do začínající hádky o viníkovi nehody. Řidiče i s jeho spolujezdkyní nechal sedět ve vozidle a sám uklidňoval nejvíce emotivní osoby a trpělivě jim vysvětloval okolnosti nehody.
 
 Až do příjezdu policie si udržel přehled o situaci, zabránil jejímu zbytečnému vyhrocení, a předešel tak mnohem závažnějšímu incidentu. Jednal přesně v duchu poslání asistenta prevence kriminality a svým profesionálním přístupem odvrátil konflikt mezi řidičem a narůstající rozhořčenou skupinou osob, která v době příjezdu policie čítala téměř čtyřicet lidí. Ke zklidnění situace výrazně přispěla i skutečnost, že většina přítomných Jána Polyáka znala z jeho působení asistenta prevence kriminality.
 
Za svůj aktivní a profesionální přístup si Ján Polyák zaslouží naše poděkování a uznání.

 
Informuje: Bc. Tomáš Káňa, mentor MP Brno

 

vytisknout  e-mailem